Symulacja imprezy rave’owej czyli performans na 19. Biennale WRO [POSŁUCHAJ]

Łukasz Lorenc, Paweł Gołębski | Utworzono: 04.08.2021, 19:10 | Zmodyfikowano: 04.08.2021, 19:10
A|A|A

Dominika Kluszczyk (CS WRO)

Tegoroczna edycja Biennale WRO zbliża się do półmetka. Po majowym otwarciu oraz wydarzeniach skupionych wokół sztucznej inteligenci i wspólnoty, przyszedł czas na podjęcie kwestii ekologii, biopolityki i środowiska miejskiego, a także zastanowienie się, dokąd doprowadzi ludzkość potrzeba wzrostu za wszelką cenę.

O wyjątkowych performansach porozmawialiśmy na atenie Radia RAM z Dominiką Kluszczyk z Centrum Sztuki WRO:


Już 7 sierpnia o 20:00 w CS WRO odbędzie się performance Thermo-ton. Japoński artysta Tatsuru Arai spróbuje znaleźć sposób na doświadczanie natury wszechświata poprzez dźwięk, łącząc klasyczne kompozycje z nową technologią. Tego samego dnia o 21:00 będzie można usłyszeć i obejrzeć elektryzujący koncert audiowizualny The Island kwestionujący ślepą wiarę w postęp. To efekt współpracy kompozytora Francka Vigroux i artysty wideo Kurta d’Haeseleera. 


Z kolei w dniach 12-15 sierpnia prezentowany będzie instalacja performatywna Łukasza Twarkowskiego pt. Stan wyjątkowy. Rave Symulator. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni uczestnik przez 45 minut będzie mógł poczuć atmosferę, jaka panuje na imprezach rave'owych. To odpowiedź na potrzeby miłośników elektroniki, którzy przez miesiące pandemii musieli pozostawać w izolacji. Za specjalny set muzyczny towarzyszący projektowi odpowiedzialna jest VTSS – jedna z najważniejszych artystek europejskiej undergroundowej sceny klubowej. Architektura i oprawa wizualna instalacji jest wynikiem współpracy Łukasza Twarkowskiego z Jakubem Lechem. Na wydarzenie obowiązują zapisy: https://calendly.com/wroartcenter/stan-wyjatkowy-rave-simulator


Temporary Nation Online Practice V 1.0 Piotra Wyrzykowskiego i artystki multimedialnej Echo Ho (17-19 sierpnia) to z kolei próba wspólnotowego odtworzenia idei łączności z użyciem telefonów komórkowych. Uczestnicy performansu wykonają siedem gestów choreograficznych przy pomocy urządzeń mobilnych, tworząc zbiorowy pejzaż dźwiękowy. W wydarzeniu można wziąć udział osobiście lub online. 


Sierpień i wrzesień w ramach Biennale WRO to – prócz performansów i koncertów – również pokazy wideo oraz kolejna odsłona REVERSO REDUX – serii symetrycznych i zsynchronizowanych działań w dwóch lokalizacjach, tym razem we Wrocławiu i londyńskim Watermans Art Centre.  19. Biennale Sztuki Mediów WRO pod hasłem REVERSO potrwa do końca roku. Wstęp wolny. Szczegółowy program znajdziemy na https://wro2021.wrocenter.pl  

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować