Audiowizualny maraton w centrum Wrocławia [POSŁUCHAJ]

Radio RAM, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 17.11.2021, 13:26 | Zmodyfikowano: 17.11.2021, 13:26
A|A|A

O tym co nas czeka opowiedziała na naszej antenie Dagmara Domagała z Centrum Sztuki WRO:

„Jedną z możliwych form odpowiedzi na natarczywe pytania współczesności jest buntownicze: nie chcę odpowiadać na to pytanie” – czytamy w opisie ostatniej w tym roku wystawy Biennale WRO, za sprawą której obejrzymy 9 premierowych międzynarodowych prac wideo i instalacji, ale również zajrzymy za kulisy Biennale WRO – do miejsc, które na co dzień są dla odbiorców niedostępne. Zobaczymy obiekty i dokumentację wydarzeń, które tworzyły poszczególne odsłony programowe trwającego przeglądu sztuki. „nie chcę odpowiadać na to pytanie” nie jest jednak podsumowaniem, lecz kontynuacją odkrywania idei REVERSO, tropieniem #śladówcyfrowych, które zostawiają #artystkiiartyści. Wernisaż wystawy w CS WRO odbędzie się 19 listopada o 20:00. Ekspozycja będzie otwarta do 17 grudnia, od wtorku do piątku, w godzinach 12:00-18:00.

Każdego wieczoru, od 19 listopada do 5 grudnia, od zmierzchu do 1 w nocy, wchodzić będzie można – całkiem dosłownie – w interakcję z projekcjami wideo na fasadzie Barbary przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Ciała przechodniów poruszające się w polu widzenia kamery wywoływać będą zakłócenia i zniekształcenia projekcji. Obraz powracać będzie do pierwotnej postaci, kiedy przestrzeń przed pracą będzie pusta. Degradacja obrazu i jego odzyskiwanie odnoszą się do naturalnych i zainicjowanych przez człowieka procesów: wzrostu, niszczenia i ponownej wegetacji oraz zmian klimatu. Instalacja „Defrost” powstawała cały rok; obecnie prezentowana jest w Centralnej Bibliotece Oodi w Helsinkach – gdzie artystki jako czujnik ruchu wykorzystują kamerę termiczną – oraz na szklanej fasadzie Barbary, w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO REVERSO.

W ostatnim miesiącu wydarzeń Biennale WRO REVERSO ramy programu wyznacza para hashtagów #artystkiiartyści i #śladcyfrowy. Przed nami dwudniowy program performatywny wypełniony koncertami z udziałem lokalnych i międzynarodowych artystek i artystów REVERSO. 9 grudnia rozpocznie się koncertem odbywającym się jednocześnie w Centrum Sztuki WRO i francuskim Mains D’Oeuvre, nadawanym do dwóch miejsc jednocześnie (REVERSO REDUX #4). We Wrocławiu wystąpi grupa Mikro Orchestra, która powraca do WRO po 20 latach. W formule jam session zagra koncert na kieszonkowe 8-bitowe konsole do gier. Z kolei przebywający w Paryżu artyści w performansie „Decibane” przejmą zdalną kontrolę nad komputerem zlokalizowanym w CS WRO, wydobywając z hałasu dźwiękowo-wizualne formy. Na zakończenie odbędzie się audiowizualny koncert techno-duetu Elek Ember.

10 grudnia O 16:00 w ramach ostatniej odsłony REVERSO REDUX przeniesiemy się do miejsc do tej pory niedostępnych dla publiczności. Domowe biurko stanie się sceną dla dwójki performerów – Kazuhiro JO (prosto z Japonii) i towarzyszącej mu zdalnie z biura Centrum Sztuki WRO Beniovskiej. Muzycy będą grać jednocześnie na specjalnie przygotowanych „papierowych płytach” pozbawionych informacji akustycznej. O 20:00 w galerii CS WRO rozpocznie się performance „Field” – kanadyjski artysta Martin Messier stworzy hipnotyczny, kontemplacyjny spektakl z udziałem świateł i obrazu. Na zakończenie audiowizualnego maratonu organizatorzy przygotowali koncert na elektronikę, bioinstrumenty, samplery i głośniki doustne w wykonaniu wrocławskiego składu Kompopolex.

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować