XIII Festiwal Wysokich Temperatur

KM | Utworzono: 16.06.2021, 15:32 | Zmodyfikowano: 16.06.2021, 15:32
A|A|A

fot. mat. prasowe

Już 26 czerwca we Wrocławiu startuje trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

„Dzieło ognia” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy jak co roku, spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentowali we Wrocławiu swoje umiejętności w ostatni weekend czerwca.

Tegoroczny Festiwal Wysokich Temperatur będzie jednak inny, niż zwykle. Jak informują organizatorzy, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, zmianie ulegnie formuła wydarzenia, które częściowo przeniesie się do świata wirtualnego - nie zabraknie jednak działań otwartych dla publiczności, które odbędą się na świeżym powietrzu w ogrodzie ASP przy ul. Traugutta*.POKAZY I WARSZTATY DLA PUBLICZNOŚCI
Pierwszy dzień festiwalu to przede wszystkim warsztaty i pokazy, które są doskonale znane festiwalowej publiczności. Wystarczy wymienić tu pokaz odlewania żeliwa czy performans z wykorzystaniem płynnego metalu. Nie zabraknie też nowości takich, jak m.in. pokaz z użyciem pieca ceramicznego inspirowanego maszynami parowymi czy tworzenie puzzli z aluminium. Dla spragnionych wiedzy, organizatorzy przygotowali spotkanie z twórcami (w tym także z międzynarodowymi gośćmi), którzy w formie konferencji zatytułowanej „Sztuka w blasku ognia”, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać między innymi takich sław, jak: m.in. Frederik Rombach, Eglė Einikyte-Narkevičienė, Adam Abel czy John Moran.

TYM RAZEM DZIAŁANIA TAKŻE W SIECI...
W tym roku, organizatorzy zaplanowali również wydarzenia dziejące się w przestrzeni wirtualnej. Dzięki przygotowanym materiałom, filmom i streamingom online, publiczność będzie mogła dowiedzieć się więcej zarówno o artystach, jak i tworzonej przez nich sztuce. Wykładowcy wrocławskiej ASP, zaprezentują m.in. proces tworzenia ceramiki Raugo, różne metody formowania rzeźb pod odlewy z metali czy techniki piecowe i palnikowe. Dowiemy się także jak powstaje witraż, obraz ceramiczny z wykorzystaniem szkliw oraz obiekt ze szkła w hucie. Pojawi się również możliwość poznania dwunastu niezwykłych twórców, którzy opowiedzą o wybranym dziele własnego autorstwa. Materiały te będą prezentowane na kanałach społecznościowych Festiwalu od czerwca, do których śledzenia, w imieniu organizatorów gorąco zachęcamy.To jednak nie wszystko. Kolejną atrakcją tegorocznego Festiwalu, będzie wystawa pt. „Dzieło Ognia”, która wyjątkowo przybierze formę hybrydową. W dniach 22-28 czerwca będzie można zwiedzać ją stacjonarnie, jednak już od początku maja, sylwetki artystów biorących w niej udział, zaprezentowane zostaną na kanałach social media Festiwalu. Wystawa „Dzieło Ognia” to niezwykłe spotkanie z dwudziestoma czterema artystami i ich dziełami.

RESPEKT, CZYLI MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA CZARKĘ
Jak co roku, również i teraz kontynuowana jest festiwalowa tradycja, a więc konkurs na czarkę do herbaty. Tym razem po raz pierwszy wydarzenie to ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu.

*W zależności od sytuacji epidemicznej, w przypadku ograniczenia wstępu na teren ASP, część wydarzeń będzie transmitowana online.

REKLAMA

To może Cię zainteresować