Nie żyje wykonawczyni najbardziej znanej piosenki o Wrocławiu

PP/PAP, Malwina Gadawa | Utworzono: 18.01.2021, 22:55 | Zmodyfikowano: 18.01.2021, 23:55
A|A|A

Maria Koterbska w latach 50. (fot Wikipedia)

W stolicy Dolnego Śląska Maria Koterbska była szczególnie znana ze względu na "Wrocławską piosenkę", w której śpiewała o tym, że "mkną po szynach niebieskie tramwaje, przez wrocławskich ulic sto".

Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK już zapowiedział, że zwróci się do prezydenta Wrocławia z prośbą, aby jeden z nowych, oczywiście niebieskich tramwajów nosił imię piosenkarki.

Maria Koterbska w repertuarze miała 1500 piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje: "Karuzelę", "Rudzielca", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i "Parasolki" śpiewała cała Polska.

Piosenkarka zmarła w wieku 96 lat w rodzinnym Bielsku-Białej. O jej odejściu poinformował prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak Karuzela, Serduszko puka w rytmie cza-cza, Augustowskie noce i wiele innych" – napisał samorządowiec na swoim profilu facebookowym.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze oprócz „wrocławskiej” miała 1500 piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje: "Karuzelę", "Rudzielca", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i "Parasolki" śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować