Maria Koterbska upamiętniona. MPK Wrocław nada jej imię tramwajowi

BT, mat. prasowe | Utworzono: 19.01.2021, 15:12 | Zmodyfikowano: 19.01.2021, 15:12
A|A|A

Maria Koterbska w latach 50. (fot Wikipedia)

Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder wystąpił z prośbą do prezydenta miasta, Jacka Sutryka, aby jeden z pierwszych z nowej partii tramwajów nosił imię tej słynnej artystki.

- Od dawna myślałem o tym, by przyjazd 46 nowych tramwajów wykorzystać do upamiętnienia osób ważnych dla Wrocławia – mówi prezes Balawejder. – Bardzo chciałbym zaangażować mieszkańców do zgłaszania oraz wybrania kandydatów do upamiętnienia. Zależy mi na kandydatach, którzy nie będą wywoływali kontrowersji. Jestem pewien, że w wielowiekowej historii miasta znajdziemy wiele takich osób, jak choćby Adam Wójcik, Bartek Skrzyński czy Izabela Skrybant-Dziewiątkowska.

Pierwszy nowy, niskopodłogowy i niebieski Moderus Gamma ma pojawić się we Wrocławiu najpóźniej jesienią 2022 roku. Systematycznie nowe wagony mają trafiać do Wrocławia do połowy 2024 roku.

Wszystkie nowe tramwaje, zarówno remontowane Protramy 205 i Skody 16T, jak i kupowane Moderusy Gamma, będą tradycyjnego, niebieskiego koloru. To właśnie o wrocławskich, niebieskich tramwajach śpiewała we „Wrocławskiej piosence” Maria Koterbska. Powrót wrocławskiego przewoźnika do tradycyjnej barwy spotkał się bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Wrocławia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować