Dagadana z projektem "Ferment" w Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciej Szabatowski | Utworzono: 04.11.2020, 12:40 | Zmodyfikowano: 04.11.2020, 12:58
A|A|A

fot. Dagadana

Polsko-ukraińsko zespół Dagadana, w zupełnie nowej eksperymentalnej formule, z serią artystycznych wideo i nową EP-kąw Muzycznym Wrocławiu.

Artyści w czasach izolacji często czują się, jakby zostali pozbawieni tlenu. Jednak w warunkach beztlenowych może dojść do procesów fermentacji, czyli wydzielenia twórczej energii. Stąd pomysł by „zaczyny” (literacki, kulinarny, animacyjny, wideo) poddać obróbce muzyków i filmowca.  To właśnie dlatego Dagmara i Dana wraz z sekcją dętą zaprosili do współpracy wybitne postaci polskiej kultury:

MARIUSZA SZCZYGŁA (literatura)

ALEKSANDRA BARONA(kuchnia)

MONIKĘ KUCZYNIECKĄ  (animacja)

JĘDRKA FILUSIA (wideo)

Każdy z nich stworzył „zaczyn” pod okiem reżysera Jędrka Filusia. Efektem są 4 niezależne kompozycje muzyczno-filmowe, których motywem przewodnim jest proces fermentacji interpretowany przez artystów różnych dziedzin sztuki.Oddajmy na chwilę głos Mariuszowi Szczygłowi - słynnemu dziennikarzowi, reportażyście, pisarzowi i wykładowcy akademickiemu - zaproszonemu do tego interdyscyplinarnego przedsięwzięcia:

"Dlaczego w projekcie Ferment zaproponowałem postać profesora Stanislava Komárka, Czecha?

Dlatego, że profesor Komarek wie wszystko. Wie wszystko o ludzkości i wie wszystko o przyrodzie, jest i przyrodnikiem i filozofem. Oczywiście faceci, którzy wiedzą wszystko najczęściej przekroczyli 60-tkę i są nieznośni. Nie zadają pytań, tylko już zadają same odpowiedzi. Natomiast profesor Komárek jest po 60-tce, wie wszystko, ale ma wdzięk i przez to jest dla mnie znośny. Uważam, że powinniśmy w Polsce poznać postać profesora Stanislava Komárka."

Ferment w sztuce jest tym czym ferment w zaczynie na chleb. A sztuka jest chlebem duszy.  DAGADANA to zespół w którym się zakochałem. Animację do zaczynu literackiego stworzył Jędrek Filuś ze swoim bratem Adamem.
Posłuchaj całości rozmowy na temat nowego projektu Dagadany u dołu strony. 

O 18:40 do naszego studia, jak w każdą pierwszą środę miesiąca, na paręnaście minut zaglądnął Michał Kwiatkowski. Zaprezentowaliśmy Wam wspólnie kolejny odcinek "Nie Było Grane w MuzWro".

Michał postawił w tym miesiącu na moc rocka z Irlandii - formację Fontaines D.C. z kompozycją z ich pierwszej płyty "Dogrel". To chyba jeden z najciekawszych obecnie składów poruszających się w okolicy szeroko pojętego post-punkowego grania.Ja skusiłem się, by raz jeszcze przypomnieć Wam energię brytyjskiego kolektywu SAULT. Soul, r&b, afrobeat podane w pysznych proporcjach.

W drugiej godzinie dużo czasu poświęciliśmy nowościom wydawniczym ostatnich dwóch miesięcy - tym z Wrocławia, Polski i reszty globu.

Tutaj odsłuch całości programu:Za tydzień słyszymy się w składzie Skubas i Netsu.

Do usłyszenia! 
Maciek Szabatowski 

REKLAMA

To może Cię zainteresować