Pociąg do historii: Opactwo cystersów w Henrykowie [PODCAST]

Joanna Lamparska, Piotr Bartyś | Utworzono: 13.10.2020, 20:39 | Zmodyfikowano: 13.10.2020, 20:39
A|A|A

Wszystkie zdjęcia z klasztoru w Henrykowie - Joanna Lamparska

No dobrze, ale o czym owa, tak ważna dla nas, księga traktowała? Jedziemy do klasztoru cystersów w Henrykowie. Prześledzimy jego dzieje, opowiemy o codziennym życiu mnichów i o roli klasztoru dla lokalnej społeczności, obejrzymy przerażające stalle, zadumamy się nad bogactwem, który przyniosły wieki świeckiego użytkowania obiektu.

"Opowiem o unikatowej monstrancji odkupionej za baniak bimbru, życiu średniowiecznych cystersów, nie ominiemy również czasów rabunku pod koniec II wojny światowej. Zajrzymy na strych, żeby stanąć za plecami niemieckiego snajpera strzelającego do żołnierzy Armii Czerwonej. Nie ominiemy podziemnego tunelu. Klasztor jest zabytkiem pełnym sekretów, można go cały czas zwiedzać, kto jeszcze nie był - warto, część budynku została przecież zamieniona na luksusowy pałac, a kościół to klasa sama w sobie" - tak Joanna Lamparska zapowiedziała program na swoim Facebooku. 

Cóż więcej dodać? Proszę się rozsiąść wygodnie w fotelach i jazda! "Pociąg do historii" rusza właśnie w kolejną podróż, zapraszają oczywiście Joanna Lamparska i Piotr Bartyś.

REKLAMA
Dźwięki
Opowiemy o unikatowej monstrancji odkupionej za baniak bimbru, życiu średniowiecznych cystersów, nie ominiemy również czasów rabunku pod koniec II wojny światowej. Jedziemy do Henrykowa, gdzie zaczęła się pisana polszczyzna.

To może Cię zainteresować