Michał Salamon "Lion's Gate" [PŁYTA TYGODNIA]

Radio RAM na podst. materiałów wydawcy | Utworzono: 06.10.2020, 09:00 | Zmodyfikowano: 06.10.2020, 09:00
A|A|A

Michał Salamon zaczął grać na fortepianie w wieku sześciu lat, zainspirowany przez tatę – nauczyciela muzyki. Skończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: fortepian jazzowy (w klasie dr Joachima Mencla) oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z dyrygenturą chóralną. Artysta uczestniczył w niespełna tysiącu koncertów na scenach Polski i Europy występując z zespołami FOURS Collectice oraz Quindependance a także m.in. z Grzechem Piotrowskim, World Orchestra, Bartozzim Wojciechowskim, kwintetem Staszka Słowińskiego oraz artystami ze świata muzyki rozrywkowej, takimi, jak Kayah, Małgorzata Ostrowska, Natalia Kukulska, Ania Karwan, Marysia Sadowska, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Filharmonia Futura i orkiestrą Vieniawa.

Pianista brał także udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, YMCA Europe Festival (Czechy), Polska Jazz (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia).
W kwietniu 2017 r. Michał Salamon wraz z zespołem FOURS Collective zagrał koncert przed Gregorym Porterem, a w lipcu, z Quindependence, przed Kamasim Waschingtonem.

Michał Salamon jest przede wszystkim liderem składów i autorem większości kompozycji, które wykonuje. Skomponował wszystkie utwory zespołu FOURS Collective oraz część utworów granych z zespołem Quindependance. Również płyta "Lion’s Gate" to melodie autorstwa artysty. Pisze o sobie: "Każdy z nas potrzebuje przestrzeni do odkrywania siebie. Ja odnajduję ją w komponowaniu, przenoszeniu jej na klawiaturę fortepianu i wspólnym kreowaniu brzmienia z muzykami z zespołu. Dlatego, choć zawieram przesłania i konkretne intencje w kompozycjach, nie są one ograniczone w sposobie interpretacji, czy wymiarze, do którego każdy może dotrzeć słuchając tej muzyki."

Najnowsza płyta zatytułowana jest "Lion's Gate". Album zarejestrowany został podczas kilku marcowych dni we wrocławskim studiu Leszka Możdżera. Artyście towarzyszyli Mikołaj Kostka - skrzypce, Zbigniew Szwajdych - trąbka, Miłosz Skwirut - kontrabas i Dawid Fortuna - perkusja.

"Nowy etap w moim życiu otworzyła praca nad płytą "Lion’s Gate". Od pierwszych moich myśli, które zapoczątkowały cały proces twórczy, od pierwszych zapisanych dźwięków, ten album jest o życiu. Lub o poszukiwaniu światła w nim zawartego. Wybrzmiewa o tym, że w momencie odrzucenia tego, co często wtłacza się nam do głów, życie okazuje się w pełni doskonałe.Podążanie taką drogą wymaga obecności: ja, tu, teraz. Wymaga odwagi i siły odkrywcy, ufności, ale i powątpiewania."

REKLAMA

To może Cię zainteresować