Do Czech razy sztuka [KONKURS PORANNY]

Radio RAM | Utworzono: 14.08.2020, 14:02 | Zmodyfikowano: 14.08.2020, 14:02
A|A|A

(fot. Czech Tourism)

Czechy? Przecież to rzut beretem od Wrocławia! Oprócz bramborów, Jożina z Bażin czy zachwycających zabytków i atrakcji, znajdziecie tam mnóstwo przepięknych, wartych odwiedzenia miejsc. Spróbuj szczęścia i weź udział w naszej zabawie!

Codziennie o poranku będziemy zadawać pytanie dotyczące Czech, Czechów i czeskich spraw. Jeśli któreś pytanie sprawi, że poczujesz się jak w czeskim filmie, nie martw się! Na naszej antenie pojawią się trzy podpowiedzi, które pomogą w odnalezieniu poprawnego rozwiązania. Zapraszamy więc na "Do Czech razy sztuka!" - między 6:00 a 10:00, od 17 do 21 sierpnia 2020 r.

Na odpowiedzi czekamy pod numerem SMS 72280, w treści wpisz: RAM + odpowiedź + Twoje imię i nazwisko (koszt 2,46 zł). Ogłoszenie zwycięzcy przed godz. 10.00 na antenie Radia RAM.

Nagroda to czeskie słodkości od Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego-CzechTourism oraz oraz 2 karty Olomouc Region Card od Centrali Ruchu Turystycznego Kraju Ołomunieckiego. www.visitczechrepublic.com/pl-PL i www.kartaok.cz 

Kraj Ołomuniecki


Zróżnicowany pod względem przyrodniczym obszar - na północy Góry Jesioniki, na południu równinna, urodzajna kraina Moraw Środkowych. W Jesionikach znajdziemy jedne z najpiękniejszych tras górskich. Możemy tu wyruszyć na przykład na wycieczkę na najwyższy szczyt Jesioników Pradziad. Z przeszkolonego punktu widokowego w wieży rozciąga się wspaniały widok na Śnieżkę, Śnieżnik i Beskidy. Po tradycyjnej pieszej wspinaczce na górę Pradziad, z powrotem możemy zjechać na hulajnogach terenowych. Szalona jazda ponad trzykilometrową trasą, prowadzi przez malowniczy Park Krajobrazowy Jesioniki.


Warto zwiedzić:


Ołomuniec - stolica regionu. Tutejszy rynek należy do najpiękniejszych na świecie. Znajdziemy tu zabytkowe kamienice, fontanny i kolumnę Najświętszej Trójcy, upamiętniającą epidemię moru, wpisaną na Listę UNESCO. W malowniczych uliczkach są ulokowane przepiękne kościoły i liczne gospódki.


Święta Górka koło Ołomuńca - monumentalny kompleks barokowy, zbudowano w miejscu, gdzie zgodnie z legendą, przed ołomunieckim kupcem pojawiała się Matka Boska. Barokową bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia Marii Panny, papież Jan Paweł II wyniósł do rangi bazyliki mniejszej . Święta Górka należy do najbardziej lubianych miejsc wycieczkowych i pielgrzymkowych w regionie ołomunieckim.


Elektrownia Dlouhé Straně - trzecia pod względem wielkości elektrownia szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Kolejka zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa.


Loštice – zwiedzimy tu wytwórnię oryginalnego czeskiego sera, tzw. serków ołomunieckich.


Zamek Bouzov – jeden z najchętniej odwiedzanych zamków w Czechach, ulubiony przez filmowców. Zamek zaprasza do zwiedzania pięknych komnat i wieży.


Zamek Helfštýn - od roku 1982 zamek zaczął się stopniowo specjalizować w kowalstwie artystycznym. Przygotowano specjalne pomieszczenia na stałą ekspozycję, zrekonstruowano zabytkowe kuźnie na trzecim dziedzińcu. Corocznie odbywa się tu tradycyjna impreza Hefaiston - spotkanie kowali artystycznych z całego świata. Na zamku dostępna jest stała ekspozycja kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet.


Z kartą Olomouc Region Card można bezpłatnie lub ze zniżką spędzić wspaniały urlop w Kraju Ołomunieckim!
Przedstawiamy propozycje, jak możesz najlepiej wykorzystać kartę i z jakich atrakcji zdążysz skorzystać w ciągu 48 godzin. Jeśli nie podróżujesz autem, z kartą Olomouc Region Card otrzymasz zniżkę na bilety Kolei Czeskich i BEZPŁATNE przejazdy komunikacją miejską w Ołomuńcu. A więc zapraszamy!


1 DZIEŃ PO POŁUDNIU – SPACER SZLAKIEM ZABYTKÓW
Miłośnikom historii i zabytków z pewnością spodoba się zwiedzanie miasta pod hasłem „Ołomuniec w pigułce". Podczas godzinnego spaceru z przewodnikiem zwiedzisz zabytki Górnego Rynku oraz wystawy prezentowane w ratuszu „Historia ratusza ołomunieckiego" i „Historia orloja ołomunieckiego ". Dzięki karcie zwiedzanie jest BEZPŁATNE. Warto odwiedzić także Muzeum Archidiecezjalne i Krajoznawcze, do których wstęp z kartą jest BEZPŁATNY.


2 DZIEŃ – ODKRYWAJ PIĘKNO PRZYRODY I SZTUKĘ NASZYCH PRZODKÓW
Proponujemy wycieczkę do Čech pod Kosířem. Zwiedzisz tu klasycystyczny pałac otoczony przepięknym parkiem angielskim o powierzchni 21,5 hektara, w którym możesz przyjemnie odpocząć. Przyjacielem tutejszej rodziny hrabiowskiej był słynny czeski malarz Josef Mánes. W salach pałacowych można podziwiać największą w Czechach kolekcję jego obrazów. Ciekawe są także pozostałe ekspozycje pałacowe, na przykład wystawa dzieł ojca i syna Svěráków czy kolekcja zabytkowych rowerów. Wstęp do pałacu oraz do pobliskiego Muzeum Stażackiego dla posiadaczy karty jest BEZPŁATNY. A jeśli spacer po parku Cię nie zmęczył, możesz jeszcze wyruszyć na „Hanácký Mt. Blanc" Velký Kosíř.


3 DZIEŃ – SPRÓBUJ MIEJSCOWYCH SPECJAŁÓW
Zanim wyjedziesz z naszego regionu, koniecznie spróbuj tutejszych specjałów! Wizyta w Lošticach z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem! Z kartą zwiedzisz BEZPŁATNIE Muzeum Serków Ołomunieckich A. W. Poznasz tu historię serków, ich produkcję i oczywiście spróbujesz tego miejscowego przysmaku. Serki serwowane są w różnej formie, na przykład w postaci lodów.
Podróżuj z Olomouc Region Card!


www.kartaok.cz

 

PARTNEREM KONKURSU "DO CZECH RAZY SZTUKA" JEST CZESKA CENTRALA RUCHU TURYSTYCZNEGO-CZECHTOURISM. #CZECHYCZEKAJĄ

Czeska Centrala Ruchu Turystycznego-CzechTourism udziela informacjiturystycznych o Czechach: o ciekawych, wartych odwiedzenia miejscach w poszczególnych regionach, aktualnych wydarzeniach kulturalnych, sportowych, zakwaterowaniu. Jej celem jest promocja Czeskiej Republiki jako destynacji turystycznej. Adresatami są sami Czesi oraz turyści z
zagranicy. Informacje turystyczne o Czechach w języku polskim są dostępne na stronie: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować