Morze muzyki i dobre słowa na pożegnanie Wakacji z Radiem RAM na plaży HotSpot

Maciej Szabatowski | Utworzono: 21.07.2020, 21:48 | Zmodyfikowano: 21.07.2020, 21:48
A|A|A

fot. Radek Bugajski

Zdrowa głowa, świeże spojrzenie na nasze miasto, brzuchy napełnione dobrocią oraz muzyka Odry - tego poszukiwaliśmy wspólnie z naszymi gośćmi podczas ostatniego spotkania na jednej z największych wrocławskich plaż!

Ostatnie piątkowe spotkanie na plaży HotSpot rozpoczęliśmy w deszczu od spotkania z dr Anettą Pereświet-Sołtan - psychologiem, pedagogiem oraz wykładowcą w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Na RAMowych krzesłach nasza specjalistka od zdrowej i spokojnej głowy zasiadła w towarzystwie córki i męża - Kasi i Waldemara Chudziaków. Nim skończyliśmy rozmowę, nad Popowicami znowu wyszło słońce. 

Cel mieliśmy jasny - m.in. znalezienie sposobów na wyciszenie i ukojenie rozkołatanych pandemicznymi ograniczeniami i nagłą zmianą stylu życia rodzinnych nerwów. Tych samych, które w sposób niekontrolowany mogą po tak długim okresie przebywania w swoim towarzystwie  wybuchnąć wbrew nam samym w wakacyjny czas.  Jak sprawić, by nasze rodzinne wakacje kojarzyły się głównie z miłymi doznaniami i atmosferą bliskości? 

Jeszcze przed godziną 17:00 przed RAMowymi mikfrofonami pojawili się Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki ze Stowarzyszenia Tu i Tam. 

Wspólnie z tymi znanymi wrocławskimi przewodnikami próbowaliśmy spojrzeć na Wrocław i jego okolice w sposób niesztampowy.  W tyle naszych głów wybrzmiewać będzie pytanie: czy są zakątki, wątki, trasy we Wrocławiu i w jego okolicach, które są w stanie zaskoczyć jeszcze nas samych? Mając na uwadze powywracane przez pandemię do góry nogami domowe budżety i plany części z nas, perspektywa ciekawych wypadów w okolice stolicy Dolnego Śląska stanowić może ciekawą  i niedrogą alternatywę.

Lato ze smacznym, a do tego choć odrobinę zdrowszym niż zazwyczaj, grillowaniem?

Tak, w ten piątek to zdecydowanie misja dla kucharza Menu Motto! - naszego stałego partnera wspólnych z Wami rejsów po Odrze. Temat rzucił na ruszt Arkadiusz Bednarek.

Przypomnijmy tylko: najbliższa RAMowa podróż statkiem po Odrze z daniami kucharzy Menu Motto na pokładzie już w piątek 31. lipca!Po 18:00 zamieniliśmy nasze plażowe studio w prawdziwą strefę nadodrzańskiej muzyki. 

Pierwszą połowę godziny oddamy Michałowi Zygmuntowi - wrocławskiemu gitarzyście, muzykowi i producentowi, który od lat kojarzony jest z naturą i samą rzeką Odrą. Michał to prawdziwy pasjonat przyrody, łowca dźwięków niecodziennych i wyrwanych dzikiej naturze dzięki licznym wyprawom odrzańskimi szlakami. W naszym studiu wyjazdowym opowiemy Wam o jego najnowszym projekcie - Dźwiękowym Szlaku Odry.

To album złożony wyłącznie z nagrań terenowych (field recordings) rzeki od źródeł do ujścia, prezentujący bogactwo dźwiękowe Odry. Nagrania wykonane przy użyciu całej gamy mikrofonów kierunkowych, hydrofonu, mikrofonów kontaktowych, prezentują zarówno bogactwo dźwiękowe przyrody jak i dźwięki rejestrowane w stoczniach, portach i urządzeniach hydrotechnicznych. Całością postaramy się Was zarazić w piątkowy wieczór.

Od muzyki znad Odry tylko jeden krok do muzyki zagranej nad samą Odrą! :) 
I tu pierwsze skrzypce, a w zasadzie gitarę, zagra nasz kolejny muzyczny gość - Adam Sypuła. 

Pozwólcie, że oddamy na moment głos temu wrocławskiemu wokaliście, muzykowi i autorowi tekstów cytując fragment jednej z jego kompozycji p.t. "Wyciszenie":

"Jak mocna gorycz w tej rozkoszy jest
Gdy rzeka dźwięku brzegi ciszy rwie
Przelewa się przez hałas, łamie głos
A oni ogłuszeni, może oni chcą
Coś poczuć tak, tak jeszcze nie czuł nikt
I prosisz o siłę, by mogli w jej ciszy
Przeżyć tam, gdzie nie przeżywał nikt
Mocny blues, co uderza do krwi
Ale komu to potrzebne jest dziś..."W ostatniej godzinie RAMowego "plażingu" pośród leżaków i parasoli rozłożonych na popowickim HotSpocie nie zabrakło muzyki do tańca.

Wspólnie z Andrzejem Mingisem Minginowiczem - stałym rezydentem i współautorem cyklu  #AroundTheHouse - przygotowaliśmy dla Was transmisję setu dj-skiego w najlepszym wakacyjnym klimacie, prosto z plaży HotSpot.

REKLAMA

To może Cię zainteresować