Przychodzi pacjent do internetu. Czy cierpimy na cyberchondrię? [POSŁUCHAJ]

BT, Maciej Sas | Utworzono: 21.05.2020, 06:23 | Zmodyfikowano: 21.05.2020, 06:30
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

Kierownik katedry, profesor Joanna Rymaszewska, mówi, że takie objawy mocno nasilają się teraz, w czasie epidemii, gdy więcej czasu spędzamy w sieci i bardziej niż zwykle obawiamy się o swoją przyszłość i o stan naszego zdrowia. - Mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które dla obecnej sytuacji epidemiologicznej są specyficzne np. izolacja społeczna. W naszym badaniu, badamy m.in związki cyberchondrii ze wsparciem społecznym, poczuciem odizolowania ale także zaufaniem do personelu medycznego.

- Tym bardziej teraz powinniśmy zbadać to zjawisko i próbować pomóc tym osobom, które zgłoszą się do nas. Związane właśnie z niepokojem o swój stan zdrowia psychicznego, ale także te objawy fizyczne, które mogą być wynikiem tego zwiększonego niepokoju - dodaje Marta Ciułkowicz, która jest członkiem zespołu naukowego wyjaśnia.

Wyniki badań mają pomóc wrocławskim psychiatrom w przygotowaniu procedur umożliwiających zapobieganie cyberchondrii, jej diagnozowanie i leczenie. Naukowcy proszą o wypełnianie ankiety, która dostarczy im niezbędnych do badań materiałów. Ankietę znajdziecie tutaj.

REKLAMA

To może Cię zainteresować