Koronawirus. Rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia

Gregor Niegowski, PAP | Utworzono: 31.03.2020, 12:40 | Zmodyfikowano: 31.03.2020, 12:42
A|A|A

fot. KPRM

Wprowadzony został obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi (do 13. roku życia), a także osoby niesamodzielne.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, kto usprawiedliwi ich obecność na ulicy.

Wprowadzono także zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Wprowadzono zakaz wstępu do parków, na promenady, miejsca rekreacji, plaże.

Zmiany dotyczą też sklepów. Ograniczono liczbę klientów; w sklepach to max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia, na targowisku max. 3 osoby do punktu handlowego, a placówki pocztowe to max. 2 osoby do okienka. Wprowadzono także obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach, a także godziny dla seniora (65+) w sklepach, czyli między 10. a 12.

Premier poinformował, że w miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji. 

W weekend zamknięte będą sklepy budowlane. Całkowicie zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe (goście, którzy przebywają w tych obiektach, muszą się wykwaterować do czwartku). 

Objęto limitem miejsc w autobusach wszystkich przewoźników, również przewoźników prywatnych.

Odwołane zostaną wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są absolutnie konieczne. 

Wprowadzono także rozszerzoną formułę kwarantanny. - Osoby, które będą od dzisiaj poddane kwarantannie, albo poddają się izolacji całkowitej, również od całej rodziny, albo wszyscy domownicy muszą przejść kwarantannę razem z nimi - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Szczegóły na www.gov.pl

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować