Pełne kontrole na granicach, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, zawieszone międzynarodowe połączenia

PAP, GN, JP | Utworzono: 13.03.2020, 19:59 | Zmodyfikowano: 13.03.2020, 20:01
A|A|A

fot. KPRM

Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i także połączenia kolejowe; nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę.

Zostanie opublikowany wykaz konkretnych przejść granicznych przez które będzie odbywał się ruch graniczny, wszystkie inne przejścia dotychczas funkcjonujące będą zamknięte. 

- Po przekroczeniu granicy polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę - tłumaczy premier.

Granice dla cudzoziemców są zamknięte. 

- Funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani będą przez funkcjonariuszy Wojska Polskiego - dodał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jednym ze środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Ograniczenie dotyczy marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.

- Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki - poinformował Mateusz Morawiecki. Dodał, że restauracje mogą świadczyć usługi z dowozem.

Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty, ale od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych; będą w nich czynne sklepy spożywcze i apteki.

- Wchodzimy w nową fazę walki z epidemia COVID-19. Ale musimy również rzucić rękawicę, wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii. Nie chcemy tego - oświadczył szef rządu.

Podkreślił, że sprawdzone informacje można znaleźć na oficjalnych profilach rządu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z domeną gov.pl.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować