Wspominamy ludzi radia

Radio RAM, Michał Kazulo, km | Utworzono: 01.11.2019, 07:26 | Zmodyfikowano: 01.11.2019, 07:27
A|A|A

Paweł Krotoski  (zm. 2010 r.) - Dziennikarz - najpierw Radia Eska, później Programu Miejskiego Radia Wrocław na 89,8 FM, który od 2000 roku zmienił się w Radio RAM. Paweł wyjechał do Anglii, by pracować w Polskiej Sekcji BBC w Londynie, a po jej rozwiązaniu wrócił do Wrocławia i związał się zawodowo z Radiem RAM. Niestety, na zbyt krótko. Przyjaciele i słuchacze pamiętają jego ciepły głos, uśmiech i dobrą energię.

Był zapalonym podróżnikiem a swoją pasją potrafił dzielić się z innymi. Wyruszył w ostatnią podróż, ale na zawsze zostanie w naszych sercach.

Michał Wyszowski (zm.2017). Pisał o złotym pociągu, przywiózł z Kanady niezwykłą kolekcję zdjęć zamku Książ sprzed ponad stu lat, był autorem niecodziennych informacji z regionu. Wiecznie w biegu, do zaprzyjaźnionej knajpy wpadał jak po ogień i rzucał tylko: "Kawa na wynocha!". Nie miał czasu, by usiąść - gnał do swoich bohaterów.

Miśka nie ma z nami od maja, ale nam wciąż wydaje się, że to tylko chwilowa nieobecność...

W ostatnich miesiącach był otoczony bliskimi i miał doskonałą opiekę w wałbrzyskim szpitalu, a lekarze robili wszystko co możliwe, by go uratować. Niestety - jego organizm nie poradził sobie z powikłaniami po udarze.

Misiek miał 39 lat.

Andrzej Waligórski (zm.1992)- zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę (Ballada o Cysorzu) i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską (około tysiąca piosenek). Sam określał siebie często jako "tekściarza".

Był kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego „Studio 202” gdzie wypromował kabaret „Elita”, z którym następnie podjął współpracę.

Stworzył postać Dreptaka, był autorem m.in. „Bajeczek Babci Pimpusiowej” oraz popularnego słuchowiska radiowego „Rycerze” nadawanego w magazynie „60 minut na godzinę”, parodiującego Trylogię Henryka Sienkiewicza (pochodzi z niego piosenka „Hej, szable w dłoń”).

Ewa Szumańska (zm.2011)- Kultowa młoda lekarka i wieloletnia dziennikarka Radia Wrocław, znakomita pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych.

"Zawsze byłam bardzo zdrowa i bardzo silna, uwierzyłam więc, że będę pisać do końca i odejdę „w biegu”. A tu ciągle żyję, ale sił mi już definitywnie zabrakło" - tymi słowami Ewa Szumańska żegnała się z czytelnikami Tygodnika Powszechnego. Zasłynęła jako autorka popularnej serii "Z pamiętnika młodej lekarki".

Urodziła się  w Warszawie. W czasach II wojny światowej działała w Armii Krajowej, brała też udział w Powstaniu Warszawskim.

Grała na scenach teatralnych Krakowa, Łodzi i Wrocławia. Od lat 50-tych współpracowała z Radiem Wrocław, współtworzyła "Studio 202".

Za swoją wieloletnią pracę dla Polskiego Radia otrzymała Złoty Mikrofon. Miała 90 lat.

 

Jan Kaczmarek (zm.2007) - W tym roku mija 10 lat od śmierci artysty, który w naszym radiu przepracował ponad dwie dekady.Nieśmiały uśmiech, rozwiany włos, wielki urok osobisty i subtelne poczucie humoru - tak pamiętamy Jana Kaczmarka z jego scenicznych występów. Ten satyryk, autor piosenek, współzałożyciel kabaretu Elita jest dziś bohaterem naszego reportażu.

 

- Był wyjątkowo krytyczny wobec siebie i czuł tremę przed każdym występem, ale publiczność go kochała - wspomina Artur Andrus - Publiczność widziała, że wychodzi na scenę normalny facet i ta jego nieśmiałość do ludzi do niego przekonywała. Przy tym jak się posłuchało jak on pisze, co on pisze, to człowiek wpadał w zachwyt, że to jest taki talent, a przy okazji taka skromność.

Włodzimierz Plaskota (zm.2005) – polski muzyk, kompozytor, kabareciarz.Sprawował funkcję szefa muzycznego Studia 202 oraz kabaretu „Elita”. Był twórcą i kompozytorem blisko tysiąca znanych i nieznanych piosenek, spektakli teatralnych oraz autorem ilustracji muzycznej serialu Strachy. Przez wiele lat był dyrektorem kabaretu Dymek z papierosa Wojciecha Dzieduszyckiego.

 

Lothar Herbst kierował Radiem Wrocław w latach 1990 -2000. Działał w opozycji demokratycznej. Swój pierwszy tomik wierszy wydał w 1970 roku , zatytułowany był " Pejzaże ". Zmarł 27 kwietnia w 2000 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Jan Mazur (zm. 2008) - Redaktor muzyczny w Polskim Radiu Wrocław. Jego pasją przez całe życie był jazz. I takie audycje prowadził w naszej rozgłośni oraz programach ogólnopolskich. Słuchacze cenili go także za kącik starej piosenki. Miał 61 lat. Posłuchaj, jak wspominają go przyjaciele. Jak mówią jego przyjaciele, kochał tę muzykę, choć nie w każdej formie. Wolał klasykę, tak jak w codziennym życiu. Nigdy do końca nie oswoił się z komputerem, wolał maszynę do pisania. W dzień można go było spotkać, gdy przemierzał ulice Wrocławia na rowerze. Późnymi wieczorami ciepły głos pojawiał się na antenie naszej rozgłośni.

Radio to nie tylko dziennikarze. To również realizatorzy dźwięku. W dniu w którym wspominamy tych którzy odeszli nie sposób nie wspomnieć o naszym koledze, który przez 40 lat realizował na Karkonoskiej programy i audycje radiowe.  Marek Motas komponował piosenki, był autorem wielu tekstów, współpracował ze Studiem 202 . Prowadził też satyryczny program od A do De. Po przejściu na emeryturę chciał się zająć swoją drugą pasją jaką była renowacja mebli. Nie zdążył Zmarł po ciężkiej chorobie 15 lipca 2007 roku we Wrocławiu  Jego grób znajduje się na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Józef Naskręt (zm. 2008) - dobry, pogodny człowiek. Świetny fachowiec. Przez wiele lat był inżynierem w Radiu Wrocław, związany z naszą rozgłośnią od 1960 r. Niedawno przeszedł na emeryturę. Pożegnaliśmy go w październiku. Miał 67 lat.

REKLAMA

To może Cię zainteresować