Pierwsze wydanie Studia Niskich Temperatur za nami!

Maciek Szabatowski, Jacek Dojwa | Utworzono: 12.03.2019, 22:20 | Zmodyfikowano: 12.03.2019, 22:20
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Studio Niskich Temperatur to rozwinięcie cyklu audycji radiowych, tworzonych z myślą o Słuchaczach zainteresowanych muzyką elektroniczną, która zdecydowanie wykracza poza gatunki popularne w klubach w ostatnich latach.  Głos oddajemy twórcom nowego cyklu.

Maciek Szabatowski
Wszystko zaczęło się od spotkania podczas jednego z wydań programu RAMbeat  - obecnie środowego, RAMowego cyklu prezentującego szerokie spektrum nowych brzmień - oraz od wspomnienia... magicznych Świąt Bożego Narodzenia. Świąt, które opływały lodem, a dla których dopełnieniem stały się dźwięki z pierwszych moich świadomie odtwarzanych płyt z mocno abstrakcyjną elektroniką.  Opowiedziałem o tym wspomnieniu Jackowi i w sumie od razu stwierdziliśmy, że to nasze debiutanckie elektro-asbstrakcyjne granie fajnie byłoby przekuć w coś stałego i dużo bardziej spójnego. Tak oto powstał Instytut Niskich Temperatur, który emitujemy na naszej antenie w każdą ostatnią środę miesiąca.




Jakieś 18 wydań poźniej zamarzyła się nam rzecz dużo większa: spotkanie z Wami, naszymi słuchaczami i fascynatami brzmień elektronicznych. 

Ciężko mi jest wyobrazić sobie lepszą ku temu okazję, niż właśnie teraz, kiedy skrzydła rozpościera wspólny projekt mojego programowego kolegi i równie mocno kojarzonego z muzyką elektroniczną muzyka formacji Skalpel.



Jacek Dojwa
Jako prowadzący audycje, staramy się pójść o krok dalej, proponując Wam możliwość spotkania artystów zaangażowanych w produkcję własnych utworów i prezentowanie ich w wersji na żywo.  Działalność Universal Exports jest doskonałym przedłużeniem tej filozofii.

Universal Exports to projekt, który zrodził się w głowach mojej i Marcina Cichego. Produkujemy i tworzymy od wielu lat, pracując głównie z wykorzystaniem aplikacji muzycznych. Dzięki wykorzystaniu zestawu prawdziwych instrumentów będących replikami klasycznych automatów perkusyjnych i syntezatorów, powstałych jeszcze w latach osiemdziesiatych, projekt stał się dla nas odskocznią od współczesnych metod komponowania opartych na monotonnej pracy przed ekranami komputerów.



Sprzęt, którym obecnie się posługujemy to duża ilość małych urządzeń złączonych plątaniną kabli. Oznacza to wiele ograniczeń, lecz jednocześnie pozwala na dużą dozę improwizacji i gwarantuje przyjemną interakcję dostarczającą momenty zaskoczenia.




W efekcie, daje nam to również możliwość szybkiego powrotu do brzmień charakterystycznych dla muzyki, która w naszej młodości obecna była na imprezach i kształtowała nasze gusta.



Na pierwszą, wiosenną, odsłonę #StudiaNiskichTemperatur zaprosiliśmy Was w środowy wieczór, 27. marca od godziny 20:00.
Zobaczcie, jak wyglądało "historyczne" otwarcie #SNT.




Tutaj  urywki wydarzenia w obiektywie Andrzeja Owczarka.


Wprowadzenie do SNT #1: Jacek Dojwa/Maciek Szabatowski


SNT #1: Arsenał projektu Universal Exports


Jacek Dojwa i Marcin Cichy, czyli Universal Exports w akcji

Radiowe sprzężenie zwrotne


Universal Exports live w SNT #1


Na siedząco, na stojąco, w tańcu i w zamyśleniu. Wy podczas #SNT.



Dziękujemy i zapraszamy na kolejne edycje Studia Niskich Temperatur. Do usłyszenia!

A teraz... gotowi? Zapnijcie pasy raz jeszcze! :)


Maciek Szabatowski/Jacek Dojwa

REKLAMA

To może Cię zainteresować