Błażej Król i formacja WATA w Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 01.01.2019, 23:42 | Zmodyfikowano: 01.01.2019, 23:42
A|A|A

Błażej Król (fot. Paweł Zanio)

Błażej Król to kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista, laureat Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Za album "Wij" z roku 2015 otrzymał także nominację do Paszportu „Polityki”.

Jego pierwszym muzycznym projektem był założony w 2001 roku zespół Kawałek Kulki. W duecie z Maurycym Kiebzakiem-Górskim Król stworzył projekt UL/KR, którego twórczość oparta była na połączeniu mocno ambientalnych teł z muzyką gitarową. Debiutancki album ''UL/KR'' zajmował wysokie miejsca w krajowych rankingach i został wyróżniony – między innymi – tytułem najlepszej polskiej płyty roku według "Gazety Wyborczej".W 2014 roku Król wydał swoją pierwszą solową płytę. ''Nielot''. Od tamtej pory wytrwale i konsekwentnie kroczy przez siebie obraną ścieżką, raz po raz odkrywając przed nami światy wypełnione po brzegi ciekawymi figurami językowymi, zabawą słowem, konwencją i własnym wizerunkiem.  Na koniec 2018 roku Król odnotował na swoim koncie cztery albumy solowe, w tym świetnie przyjęty przez publiczność i dziennikarzy krążek "Przewijanie na podglądzie". 

Król to mistrz małych, zwartych form, noszących momentami znamiona dzieł niedbałych i niedokończonych. To także poeta i plastyk słowa codziennego, w sposób niejednokrotnie zaskakujący nadający owemu zupełnie innego, dużo bardziej abstrakcyjnego, momentami absurdalnego charkteru.

W programie nasz gość opowiedział m.in. o swoim warsztacie pisarskim i scenicznym, o kreatywnej roli lenistwa  w swoje j twórczości oraz o... braku potrzeby odczuwania tremy.  
Po 19:00 w Muzycznym Wrocławiu po raz pierwszy pojawiła się wrocławska formacja WATA.WATA to muzyczny projekt, założony w 2016 roku przez muzyków zespołu Robot House (w składzie: Krzysiek Birowski, Marcin Kucharczyk, Szymon Smolak) oraz wokalistę Karola Ossolińskiego (Sissico, Neurotic Boy). Od 2017 roku są czynni na scenie, opublikowali również już próbki swojej twórczości: “Bizon” oraz EPkę “Live Session”. W swojej muzyce dają upust fascynacji klasycznymi brzmieniami syntezatorów. Ich celem jednak nie jest granie na nostalgii, lecz chęć tworzenia czegoś świeżego. W repertuarze nie brakuje zarówno surowych brzmień, jak i melodyjnych piosenek oraz psychodelii. Całości dopełnia charakterystyczny wokal i teksty Karola.

W skład zespołu wchodzą:
Karol Ossoliński - wokal, melodyka
Krzysiek Birowski - syntezatory
Marcin Kucharczyk - syntezator
Szymon Smolak - perkusja, sampler

Oto zapis całości ostatniego wydania Muzycznego Wrocławia.MS


REKLAMA

To może Cię zainteresować