Wydawnictwo Karakter nagrodzone "Piórem Fredry"

GN, PAP | Utworzono: 30.11.2018, 06:29 | Zmodyfikowano: 30.11.2018, 07:29
A|A|A

Fot. materiały prasowe

Wydawnictwo Karakter zostało uhonorowane główną nagrodą w konkursie "Pióro Fredry" na Najlepszą Książkę Roku - za książkę "O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich" autorstwa Piotra Sommera. Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem podczas gali 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" towarzyszy wrocławskim targom od pierwszej edycji, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny zgłoszonych książek. "Pióro Fredry" to jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 53 wydawnictwa, które zgłosiły 145 tytułów. Jury do finału zakwalifikowało pięć książek: "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego Wydawnictwa Znak Emotikon; "O krok od nich. Przekład poetów amerykańskich" Piotra Sommera, wydaną przez Wydawnictwo Karakter; "Tuż obok" Wojciecha Nowickiego, wydaną przez Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie; "Zwierzyniec. Okazy wybrane" - tekst Maciej Byliniak, opracowanie graficzne Ewa Stiasny - wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry oraz "Oto sztuka polskiego plakatu" – tekst i wybór ilustracji Dorota Folga-Januszewska, koncepcja artystyczna i projekt graficzny Lech Majewski - wydaną przez Wydawnictwo Bosz.

Książkę Piotra Sommera z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego doceniono za "umożliwienie czytelnikowi lektury wybitnych przekładów poezji amerykańskiej, lektury, podczas której szata edytorska podkreśla i współprowadzi poetycką wrażliwość autora".

Podczas rozpoczętych w czwartek 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek swoje oferty wydawnicze prezentuje w Hali Stulecia ponad 160 wystawców. Odbędzie się także ponad 100 spotkań z autorami oraz warsztaty i wystawy. Gośćmi honorowymi będą pisarze z Węgier. Targi potrwają do 2 grudnia.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować