Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Radiu RAM [POSŁUCHAJ]

GN | Utworzono: 01.12.2021, 15:20 | Zmodyfikowano: 01.12.2021, 16:20
A|A|A

fot. mat. prasowe

W pierwszym dniu Targów połączylśmy się w Radiu RAM z Bartkiem Synowcem. Jego gościem był tłumacz Piotr W. Cholewa

W piątek zatrzymaliśmy się w Hali Stulecia na dłużej. Między 10:00 a 14:00 w specjalnej Strefie Radia RAM z Wrocławskich Targów Dobrych Książek można było usłyszeć rozmowy Anny Fluder z zaproszonymi gośćmi.

Pierwszym autorem był Emil Pasierski, który w oparciu o wiersze, listy i niepublikowane materiały opracował książkę  "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013" wydawnictwa WARSTWY.

Kolejny gość, Szymon Koprowski, autor książki "Requiem dla Wrocławia" zabrał nas w literacką podróż ku przerażającej przyszłości jaką zgotowała sobie ludzkość.

Mieliśmy także okazję pogratulować nagród.

Nagrodę Edytorską Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Agora dla Dzieci za książkę „O, choroba" z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. O tej publikacji opowiadała nam Małgorzata Gałysz-Wróbel z Agory.

Gratulacje popłynęły także za Pióro Fredry. Ta nagroda edytorska trafiła do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu". Projekt graficzny przygotowała Joanny Jopkiewicz, a autorka Barbara Banaś opowiadała jak ta publikacja powstała i co zawiera.

Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20.000 złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Łącznie do Nagród Edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw.

W sobotę po 16:00 i w niedzielę po 13:00 posłuchacie relacji Piotra Osowicza. 

MATERIAŁY PRASOWE ORGANIZATORÓW:

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wracają Wrocławskie Targi Dobrych Książek – największe literackie święto w stolicy Dolnego Śląska. Ponad 100 wydawców z całej Polski, premiery, promocje i okazje do zdobycia autografów, spotkania autorskie, warsztaty i – tradycyjnie już – towarzyszące książkowemu szaleństwu Targi Wszystkiego Dobrego, czyli strefa mody, designu i sztuki rękodzielniczej.

Targi Dobrych Książek tradycyjnie odbędą się tuż przed mikołajkami (2–5 grudnia), będą więc idealną okazją, by nabyć wyjątkowe prezenty pod choinkę. To jedna z najstarszych i największych tego typu imprez w Polsce, stanowiąca jednocześnie literackie podsumowanie roku. Wydawcy i organizatorzy przygotowali ciekawy program spotkań autorskich i warsztatów, zorganizowana zostanie specjalna strefa autografów, gdzie będzie można porozmawiać z ulubionymi pisarkami i pisarzami, wręczone zostaną nagrody edytorskie Pióro Fredry i Dobre Strony dla najpiękniej wydanych książek, a w kuluarach rozgoszczą się artyści i rękodzielnicy, oferujący piękne i często unikatowe produkty. Wszystko oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na terenie Targów zorganizowany zostanie także punkt szczepień przeciw COVID-19.

Salon zdobywców, Rok Różewicza i Lema, spotkania i warsztaty

Salon zdobywców to cykl spotkań z laureatkami i laureatami najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w danym roku, który towarzyszy Targom od edycji 2018. W tym roku zaprosiliśmy do Wrocławia aż 13 autorek i autorów, z którymi rozmawiać będą Michał Nogaś i Waldek Mazur. W Hali Stulecia pojawią się m.in. Zbigniew Rokita, który za książkę „Kajś" otrzymał w 2021 Nagrodę Literacką Nike i Nike czytelników, Zyta Rudzka uhonorowana Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za „Tkanki miękkie", czy Mira Marcinów, laureatka Paszportu „Polityki" za „Bezmatek". O świetnie przyjętym debiutanckim „Bestiariuszu nowohuckim" opowie Elżbieta Łapczyńska, a Marta Grzywacz – o „Naszej Pani z Ravensbrück", za którą dostała Nagrodę Juliusz. Aż dwa spotkania poświęcone będą poezji – wśród gości m.in. Natalia Malek (Nagroda Literacka Gdynia), wrocławianka Anna Adamowicz (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej) i Kamila Janiak (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius).

W roku 2021 przypada stulecie urodzin dwóch gigantów literatury polskiej XX wieku – Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza, na Targach nie mogło więc zabraknąć wydarzeń im poświęconych. Będzie można posłuchać o skomplikowanych losach filmowych adaptacji książek Lema, z których autor często wcale nie był zadowolony, a także o styku literatury i filozofii w jego bogatej twórczości. Zaplanowano też dyskusję o niespotykanej wśród polskich poetów skali recepcji dzieł Tadeusza Różewicza w Niemczech, a także aż dwie premiery książek związanych z autorem „Niepokoju": „Braterstwo poezji", czyli tom korespondencji Różewicza z Czesławem Miłoszem (o książce opowiedzą jej redaktor i pomysłodawca Emil Pasierski oraz autor wstępu Andrzej Franaszek) i „W drodze" autorstwa Wojciech Browarnego, literacki przewodnik po Wrocławiu śladami Różewicza. Spotkań z wyraźnym wątkiem wrocławskim i dolnośląskim będzie oczywiście dużo więcej, to już tradycyjny element programu Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

W sumie w programie Targów znalazło się około 50 wydarzeń, ich pełną listę można znaleźć na stronie www.targiksiazki.wroclaw.pl. Nie zabraknie spotkań wokół literatury dla najmłodszych – czekają nas m.in. prezentacje nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, rozmowa o grach planszowych na podstawie książek, spotkania i warsztaty komiksowe. A dla dorosłych – m.in. spotkanie z wrocławskim mistrzem kryminału Markiem Krajewskim wokół premiery najnowszego tomu o perypetiach Eberharda Mocka „Diabeł stróż", rozmowa z blogerką i jutuberką Janiną Bąk (Janina Daily), Igorem Brejdygantem wokół jego nowej powieści „Wiatr", czy uwielbiana przez czytelniczki Magdalena Kordel. Wśród pozostałych gości m.in.: Beata i Eugeniusz Dębscy, Sylva Fischerova, Magdalena Kostyszyn, Maciej Bielawski, Błażej Przygrodzki, Tomasz Żak, Marta Kisiel, Maja Gulka, Danuta Sadownik, Mateusz Rogalski, Małgorzata Starosta, Stefan Skąpski, Stanisław Bereś, Szymon Koprowski, Marek Dyżewski, Anna K. Maciejowska, Małgorzata Mauko Korczak, Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra, Anna Drozd, Beata Łańcuchowska, Joanna Zagner-Kołat, Agnieszka Kołodyńska-Walków, Katarzyna Mazur, Robert Samborski, Paweł Rzodkiewicz, Tomasz Woroniak, Romuald M. Łuczyński, Krzysztof Czaja, Angela Węcka, Ten Typ Mes i Mery Spolsky.

Nagrody edytorskie i Targi Wszystkiego Dobrego

W pierwszy dzień Wrocławskich Targów Dobrych Książek tradycyjnie zostaną przyznane także nagrody edytorskie dla wydawców: Pióro Fredry za najpiękniej wydaną książkę dla dorosłych i Dobre Strony dla najlepszej edytorsko książkę dla dzieci. Głównym wyróżnieniem w obu konkursach jest 20 tys. złotych przeznaczone na publikację pierwszego wydania nowej książki. Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznych edycjach obu nagród będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, więc wybór jury można potraktować jako doskonałą podpowiedź, za czym warto się na miejscu rozglądać.

Ci, którzy poza książkami chcieliby zapakować w świąteczny papier coś jeszcze, koniecznie powinni przespacerować się po kuluarach Hali Stulecia, gdzie równolegle z Targami Książek odbywać się będą Targi Wszystkiego Dobrego. Tu na stoiskach znajdziemy wyjątkowe produkty autorstwa artystów i rękodzielników, m.in. unikatową biżuterię, ceramikę, ręcznie wykonane kosmetyki, ubrania i akcesoria. Będą też płyty winylowe, grafiki i plakaty. Na towarzyszących Targom warsztatach chętni będą mogli nauczyć się m.in. robić ceramiczne kubki i doniczki, projektować ekslibrisy i tworzyć biżuterię.

Informacje dla odwiedzających

Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek i Targi Wszystkiego Dobrego w tym roku pozostaje darmowy, jednak należy spodziewać się dodatkowych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego związanego z wciąż trwającą pandemią. Nieco inaczej będzie wyglądała zabudowa stoisk – tak, by łatwiej było nam zachować dystans między odwiedzającymi. Na terenie targów będą dostępne środki do dezynfekcji, szatnia i wyodrębniona strefa restauracyjna. Wybierając się do Hali Stulecia, koniecznie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie na terenie Hali obowiązkowe. Na terenie targów będzie działać także Punkt szczepień przeciw COVID-19, gdzie będzie można skorzystać ze szczepienia bez wcześniejszej rejestracji.

O wszystkich szczegółach organizatorzy informują na bieżąco na swoich stronach www.targiksiązki.wroclaw.pl i www.literatura.wroclaw.pl, www.targiwszystkiegodobrego.pl oraz na Facebooku Wrocławskich Targów Dobrych Książek i Targów Wszystkiego Dobrego.

Szczegółowy program targów i listę wystawców znajdziemy na www.targiksiązki.wroclaw.pl

Godziny otwarcia Wrocławskich Targów Dobrych Książek i Targów Wszystkiego Dobrego w Hali Stulecia:

2.12.2021 (czwartek) – godz. 12.00–19.00

3.12.2021 (piątek) – godz. 11.00–19.00

4.12.2021 (sobota) – godz. 11.00–19.00

5.12.2021 (niedziela) – godz. 11.00–17.00

REKLAMA

To może Cię zainteresować