We Wrocławiu rusza festiwal Eklektik Session

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 05.10.2018, 11:08 | Zmodyfikowano: 05.10.2018, 11:08
A|A|A

Motywem przewodnim ubiegłorocznej edycji była architektura, a wydarzenia festiwalu odbyły się w miejscach kształtujących przestrzeń i historię Wrocławia. Podczas tegorocznej odsłony Eklektik Session muzycy wejdą m.in. w interakcje z twórczością wrocławskich artystów malarzy. Sztuka odegra tu szczególną rolę.

Building Instrument na ASP i pierwszy w Polsce koncert Paris Monster
Inauguracja festiwalu, 5 października, odbędzie się w pracowniach profesorów Krzysztofa Skarbka oraz Wojciecha Lupy na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Po spotkaniu z Krzysztofem Skarbkiem swój koncert da zespół Building Instrument, o którym rozpisują się już nie tylko norweskie media. Tego samego dnia w klubogalerii Surowiec wystąpi Paris Monster, duet z Nowego Jorku z charyzmatycznym Joshem Dionem. Wydaje się, że pojęcie eklektyzmu zostało przez Amerykanów na nowo zinterpretowane - nie szczędzą dokładania warstwy dźwiękowego brudu do funku czy soulu, po czym napędzają całość groove'em, nieszablonową elektroniką przy użyciu syntezatora modularnego, z którego wynurza się choćby abstrakcyjny glitch. Dion i Kraly doskonale też znają rodzimą tradycję, wiedzą, co to Americana oraz korzenny blues, ale nie pokazują tego wprost. Wystarczy zapoznać się ze znakomitymi singlami „Ape”, „Hot Canyon Air" czy „Ain't No Movin' Me”, aby poczuć ożywczą moc duetu.

Koncerty w CeTA, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych
Drugiego dnia festiwalu, 6 października, przestrzenie Centrum Technologii Audiowizualnych gościć będą XJAZZ Festival z Berlina. W ramach prezentacji XJAZZ wystąpą kwartet Studnitzky oraz duet Ätna. Ten pierwszy to inicjator festiwalu XJAZZ, który niemal od razu stał się największą imprezą jazzową w Berlinie. To także założyciel wytwórni płytowej pod nazwą Contemplate, ale przede wszystkim znakomity trębacz oraz pianista, przemierzający rozmaite rejony jazzu, muzyki klasycznej i elektronicznej. Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, w którym zaprezetują się artyści XJAZZ, powstało w wyniku przekształcenia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych działającej od 1 stycznia 1953 roku. Zrealizowano tu ponad 500 filmów, w tym klasykę polskiego kina jak filmy Wojciecha Jerzego Hasa oraz Romana Polańskiego.

W tej samej przestrzeni w niedzielę, 7 października, odbędzie się finał Eklektik Session 2018. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi Nils Petter Molvaer, znany na całym świecie norweski trębacz. Płytą „Khmer”, wydaną w 1998 roku przez wytwórnię ECM, zrewolucjonizował myślenie o nowoczesnej muzyce improwizowanej. We Wrocławiu u jego boku wystąpią dobrze znany w Polsce gitarzysta Eivind Aarset oraz szwajcarski perkusista Samuel Rohrer. Wszyscy dołączą do koncertu finałowego Eklektik Orchestry, który jak co roku będzie absolutnym zaskoczeniem. Eklektyczna orkiestra z udziałem gości festiwalu wykona niepowtarzalny muzyczno-wizualny spektakl pod przewodnictwem Radka Bonda Bednarza. Koncert nagłośni Roli Mosimann, a za oprawę wizualną festiwalu odpowiadać będzie Tord Knudsen, związany m.in. z norweskim festiwalem Punkt.

Spotkania w Vivid Gallery
W programie nie zabraknie spotkań ze sztuką. W sobotę, 6 października, w galerii Vivid Katarzyna i Julia Kulpa, artterapeutka i muzykoterapeutka, poprowadzą interkatywne warsztaty, których efektem finalnym będzie wielkoformatowe malarstwo powstałe z udziałem artystów i publiczności. Tego samego dnia będzie można porozmawiać przy kawie z fotografem, Grzegorzem Gołębiowskim, autorem serii Eklektik Portraits.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz wyjątkowy festiwal, który zdążył wpisać się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, nawiązuje bliską współpracą z artystami, festiwalami oraz instytucjami z całego świata. W ostatnich latach do platformy Eklektik Session dołączyli m.in. Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Eivind Aarset, Erland Dahlen, Ganesh Anandan, Loup Barrow, Thomas Bloch, Guo Gan, Mariam Wallentin, Lucien Dubuis, Alfred Vogel, Claudio Puntin, Max Loderbauer, Nadishana, Wu Wei, Mieko Miyazaki, Pierre Jodlowski, Roli Mosimann, Blu Rum 13 oraz artyści lokalni. Pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym Eklektik Session jest Radek Bond Bednarz, wrocławski artysta, muzyk i producent; laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2015 za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki.

Lokalizacje:
Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Wystawowa 1
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, plac Polski 3/4
Vivid Gallery, plac Kościuszki 4
Klubogaleria Surowiec, Ruska 46a

Więcej informacji: www.EklektikSession.com
Wideo: www.vimeo.com/EklektikSession

REKLAMA

To może Cię zainteresować