KoktajLOVE piątki z Radiem RAM – wielki finał

Radio RAM | Utworzono: 29.08.2018, 23:00 | Zmodyfikowano: 29.08.2018, 23:00
A|A|A

fot. Joanna Mazurek

Już  niedzielę, 2 września,  rozpoczyna swoją działalność Bazar Dawna Pralnia we Wrocławiu przy ul. Krakowskiej 180. W loftowych klimatach sprzedawcy z wielu branż zaproponują Wrocławianom swoje produkty związane z ekologią , naturą oraz zdrowym trybem życia. Organizatorzy chcą stworzyć miejsce działające przez cały rok, w którym producenci żywności, rękodzielnicy, restauratorzy oraz właściciele food trucków będą mieli okazję w każdą niedzielę spotkać się z mieszkańcami Wrocławia i okolic. 
Imprezom handlowym będą też towarzyszyć różnego rodzaju wydarzenia rozrywkowe, warsztaty, badania medyczne a także ciekawe zajęcia dla dzieci.  O historii tego miejsca opowiadał   Dariusz Rosiak,  właściciel przestrzeni, a Ewa Specjał, pomysłodawczyni i organizatorka imprezy opowiedziała o swoich planach. 

We wrześniu przestrzenie Galerii Dworcowej (Dworzec Główny PKP, II piętro) wypełnią zdjęcia z fotograficznego archiwum Romerów, autorstwa Witolda Romera, jego syna Jana Romera oraz fotografie wernakularne. Na wystawie "Zapomniane światło prywatnych dni" zobaczymy aż 9 wątków tematycznych, rozwijanych za pomocą fotografii pochodzących zarówno z już zeskanowanych negatywów odnalezionych w 2014 roku, jak i zdigitalizowanej część zbiorów rodziny Romerów. Sercem wystawy będą oryginalne skrzynie z archiwalnymi fotografiami, które przez lata leżały ukryte w zakamarkach domu rodzinnego Barbary Romer, wnuczki Witolda. 

Archiwum nie posiada katalogu czy spisu, świadomość bogactwa eksplorowanych przez Romera tematów nie jest więc powszechna. W przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu będzie można się przekonać, jak szerokie było spektrum jego zainteresowań - znajdzie się wśród nich fotografia lotnicza i górska, przynosząca na myśl twórczość Ansela Adamsa, ale także portrety dzieci wykonane aparatem średnioformatowym. Przygotowany został także materiał dotyczący „nowej fotografii” - modernistycznego nurtu, skupiającego się na obiektach przemysłowych. Zobaczymy również Witolda Romera jako naukowca z Zakładu Fotografii Politechniki Lwowskiej i wynalazcę izohelii - metody hipsometrycznej w kartografii, polegającej na zredukowaniu obrazu jedynie do kilku tonów. Pojawią się także wątki miejskie, ponieważ twórca fotografował przede wszystkim Wrocław, ale także Lwów, Londyn i Frankfurt. Nie zabraknie także tego, co beztroskie, czyli czasu wolnego, skoków narciarskich i nieoficjalnych portretów znajomych. Szczególnie interesujące może być przyjrzenie się zdjęciom jego syna, Jana. W jego twórczości również jest widoczne spojrzenie Romerów.

 „Zapomniane światło prywatnych dni” to jednak nie tylko zdjęcia i zawarte w nich historie miejsc, ludzi czy przedmiotów. W ramach wystawy uruchomione zostanie centrum edukacyjne, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o Witoldzie Romerze i o czasach, w jakich tworzył. Przewidziana jest także część warsztatowa, w której każdy będzie mógł zostać kuratorem archiwum Romerów i samemu stworzyć narrację do otwartej formy zaproponowanej przez organizatorów. Kuratorem wystawy (otwarcie - 4 września) jest Maciej Bujko i on opowiedział nam o niej nieco więcej. Organizatorem wystawy jest Strefa Kultury Wrocław - dowiedzieliśmy się, co jeszcze szykuje ona w najbliższych miesiącach od jej dyrektora, Krzysztofa Maja.

Na Jagodnie powstaje nowy ośrodek kulturalny - Kużnia Talentu, gdzie odbywać się będą warsztaty nauki śpiewu i emisji głosu, lekcje gry na instrumentach takich jak gitara elektryczna, akustyczna, basowa, kontrabas, saksofon, trąbka, perkusja, pianino, skrzypce, zajęcia z miksowania i produkcji muzycznej oraz zajęcia wg metody E.E. Gordona rozwijające kreatywność dzieci.

To idea wzbogacenia oferty edukacyjno-kulturalnej osiedla Jagodno, a także okolicznych dzielnic i samego Wrocławia. Założycielami są Tomasz Simura- właściciel Jagodowego Przedszkola, Zuzanna Talik- coach i muzyk z zamiłowania, którzy pod patronatem wrocławskiego saksofonisty Sławomira Dudara od września 2018 uruchamiają Kuźnię Talentu. Jest to projekt, do którego udało się zaprosić wielu wyśmienitych muzyków, a co najważniejsze doświadczonych pedagogów, absolwentów wyższych szkół muzycznych m.in. Zbigniewa Lewandowskiego, Maćka Czemplika, Szymona Gmerka, Grzegorza Piaseckiego, Paulinę Gołębiewską, Tomasza Jędrzejewskiego czy Elę Sokołowską. 

fot.Pixbay

Akcja "Podglądanie filmowe na plaży" zdecydowanie wypaliła. Na plaży  w Borzygniewie nad Zalewem Mietkowskim stawiały się tłumy i - mimo dość trudnego repertuaru - z wypiekami na twarzy oglądały proponowane filmy. Ostatni wakacyjny seans 1.09,  Kinga Myślicka., organizatorka pokazów zdradziła nam, że na początku października odbędzie się jeszcze jeden seans.

Było hucznie odśpiewane sto lat (poza anteną), życznia po hiszpańsku(na antenie) i oczywiście prezent.  Jose Torres hucznie obchodzi 60-te urodziny! W dobrej kondycji - obok morza życzliwości i sympatii pod adresem jego osoby - utrzymują go specjalne masaże. Zapraszamy wszystkich już w niedzielę na specjalny koncert!

Roztańczonym gospodarzem programu był Piotr Bartyś. Na zdjęciu poniżej z Joanną Mazurek, Radio RAM.

REKLAMA

To może Cię zainteresować