Książki na wakacje: esej o drwalach w śmieciowej przestrzeni?

Anna Fluder | Utworzono: 19.07.2018, 09:16 | Zmodyfikowano: 19.07.2018, 09:16
A|A|A

O filmach, wystawach, koncertach i oczywiście o książkach, można ciekawie opowiadać, a tak właśnie robi to Kuba Żary z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Moderator spotkań i  wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu, m.in.  festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty, Eklektik Session czy MIASTOmovie. Jest redaktorem Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego i  kuratorem wielu projektów artystycznych. Na wakacyjną Półkę z Książkami w Radiu RAM odstawił dwa tytuły z pogranicza dokumentu i publicystyki , ale na początek powieść, której objętość może wymagać dodatkowego plecaka. 

DRWALE. Proulx Annie

Drwale to wielopokoleniowa saga, która swój początek bierze pod koniec XVII wieku, kiedy dwaj ubodzy Francuzi, René Sel i Charles Duquet, przybywają do Kanady. Związani kontraktem z feudalnym zwierzchnikiem, przez trzy lata wycinają lasy w zamian za ziemię. Śledzimy losy potomków Sela i Duqueta na przestrzeni trzystu lat: pełne bestialstwa podróże przez Amerykę Północną do Europy, Chin i Nowej Zelandii; zemstę wrogów, wypadki, zarazy, najazdy Indian i ich kulturową zagładę. W pogoni za fortuną bezmyślnie czerpią z potencjalnie nieskończonych zasobów naturalnych, zostawiając potomnym widmo bliskiej katastrofy ekologicznej.

Śmieciowa przestrzeń. Teksty. Rem Koolhaas

„Wynikiem modernizacji jest nie nowoczesna architektura, lecz śmieciowa przestrzeń. (…) Śmieciowa przestrzeń to łączny rezultat naszych obecnych osiągnięć; zbudowaliśmy więcej niż wszystkie poprzednie pokolenia razem wzięte, ale z jakiegoś powodu gramy w niższej lidze” – Rem Koolhaas

Esej o typografii. Eric Gill

„Esej o typografii” Erica Gilla to manifest poświęcony funkcji i formie typografii jako środka wyrazu indywidualności twórcy w uprzemysłowionym świecie oraz przykład praktycznej realizacji postulatów autora. Gill rozważa zagadnienia, które mimo upływu wielu lat nie straciły aktualności, takie jak problem odpowiedzialności twórcy czy miejsca pracy rzemieślniczej w rzeczywistości zdominowanej przez produkcję maszynową.

REKLAMA

To może Cię zainteresować