Wrocławska Lista Obecności na Półce z Książkami

Anna Fluder | Utworzono: 07.02.2018, 06:30 | Zmodyfikowano: 07.02.2018, 06:30
A|A|A

"Moją intencją przy pisaniu i wydawaniu tej książki było pragnienie, by nieodpłatnie dotarła ona do jak najliczniejszej rzeszy wrocławian zainteresowanych swoim miastem. Dlatego też, cały jej nakład przekazuję do bibliotek, organizacji i instytucji promujących dzieje i kulturę Wrocławia" - napisała do nas Ewa Kobel i przekazała także na Półkę z Książkami w Radiu RAM swoje dzieło

"Lista obecności czyli 700 postaci związanych z dawnym i współczesnym Wrocławiem". 

Ewa Kobel jest kulturoznawcą i historykiem. Przez 20 lat uczyła historii w XII L.O. we Wrocławiu. Była wymagająca, ale na jej lekcjach nie było nudy,  a zainteresowanie dziejami Polski i świata ogromne. Nie było też wykuwania na pamięć dat bo, jak mówi nauczycielka z powołania, ważniejsze jest pytanie dlaczego, a nie kiedy? We wstępie do Listy Obecności czytamy: "Jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów poznawania historii, zwłaszcza w jej aspekcie lokalym, jest studiowanie biografii osób w taki czy inny sposób z tą historią związanych. Dotyczy to także dziejów Wrocławia, na które składają się również i osobiste losy mieszkających tu i działających w kolejnych stuleciach ludzi." Znajdziemy tu zatem biogramy świętych, duchownych, głów koronowanych i książęcych, ale też postaci przełomów historycznych, architektów,  artystów, sportowców i ludzi nauki, także pionierów wielu dziedzin w powojennym już Wrocławiu. Doskonała ściąga dla każdego mieszkańca i turysty.

To już druga książka, którą Ewa Kobel oddaje w ręce czytelniów ciekawych historii swojego miasta. Pierwsza to "Patroni wrocławskich placów, ulic, zaułków".  To życiorysy zarówno postaci historycznych i mitologicznych, świętych, bohaterów literackich, ale też naukowców i zasłużonych dla miasta dawnych mieszkańców. To ponad pół tysiąca nazwisk i za każdym z nich kryje się fascynująca historia.  Obie książki wydała na własny koszt i rozesłała do miejsc ( bibliotek, placówek i instytucji kulturalnych), gdzie każdy będzie mógł po nie sięgnąć i poprzez te krótkie biografie poznawać także dzieje Wrocławia.

REKLAMA

To może Cię zainteresować