Spacer przez Wrocław śladami Tadeusza Różewicza. Zaprasza Wojciech Browarny

Anna Fluder | Utworzono: 25.04.2022, 14:01 | Zmodyfikowano: 25.04.2022, 14:01
A|A|A

Dokładnie 8 lat temu, 24 kwietnia, pożegnaliśmy Tadeusza Różewicza. Na Pókę z Książkami trafiają dwie publikacje poświęcone wybitnemu poecie i dramaturgowi. W jednej z nich podążamy śladami pisarza przez Wrocław, zatrzymujemy się w miejscach gdzie mieszkał, gdzie spacerował i gdzie bywał. Jest ulica Gliniana i Park Południowy, ale też Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczy, zaglądamy do Domku Miedziorytnika i Teatru Współczesnego. Poprzez miejsca na nowo odkrywamy postać wybitnego poety, spojrzenie na miasto i twórczość, która jest odzwierciedleniem spostrzeżeń, przemyśleń, tęsknot i ocen otaczającej rzeczywistości. W tym niezwykłym przewodniku nie brakuje zdjęć, osobistych zapisków, wierszy, kartek z kalendarza i relacji z podróży po świecie i Karkonoszach. Wojciech Browarny o swojej książce "W drodze. Wrocław śladami Tadeusza Różewicza" opowiadał w naszym cyklu Półka z Książkami.

Wojciech Browarny, historyk literatury polskiej, regionalista, krytyk literacki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr, w którym kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej po 1918 roku i Pracownią Badań Regionalnych.

Pięknym i ciekawym uzupełnieniem dzieł poświęconych autorowi "Niepokoju", "Kartoteki" czy "Pułapki" może być album "Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja", który przez lata towarzyszył poeci z obiektywem w sytuacjach oficjalnych, ale czasem też prywatnych.

Możliwość fotografowania Różewicza uważam za wielką przygodę mojego życia – mówi Adam Hawałej, wrocławski fotografik. Z kilku tysięcy zdjęć wybrałem 90. Fotografie czarno-białe i kolorowe pokazują poetę w sytuacjach oficjalnych i prywatnych – podczas spotkań z czytelnikami, w teatrze, na spacerach, w domu. Hawałej jest jedynym fotografikiem, któremu Różewicz pozwolił na bliskość.

REKLAMA

To może Cię zainteresować