„Twój Vincent” bez Złotego Globu. Czy z „Coco” przegra też Oscara?

Jan Pelczar | Utworzono: 08.01.2018, 03:22 | Zmodyfikowano: 08.01.2018, 03:22
A|A|A

„Coco” było faworytem amerykańskich krytyków filmowych, którzy w rozmaitych rankingach przewidywali, kto może dostać statuetkę. Wygrana animacji, w której przetworzono wiele motywów ze sztuki meksykańskiej, nie dziwi. Od lat nie było animacji, trafiającej idealnie w oczekiwania hiszpańskojęzycznej części amerykańskiej publiczności. 

 „Coco” opowiada o meksykańskim chłopcu, który musi kryć się przed rodziną ze swoją miłością do muzyki. I przechodzi na drugą stronę w czasie Święta Zmarłych. El dia de muertos to w Meksyku prawdziwa fiesta. Twórcy „Coco” uczynili ją portalem do zaświatów oraz momentem, który przynosi przemianę w życiu bohaterów. Po polskiej premierze filmu uznaliśmy, że to właśnie będzie największy rywal „Twojego Vincenta” do Oscara. Złoty Glob przyznany animacji Pixara potwierdza te przypuszczenia. 

Złote Globy dla animacji przyznawane są od sezonu 2006/2007. Na jedenastu laureatów, tylko trzech nie zdobyło później Oscara: „Auta” przegrały z „Happy Feet”, „Niesamowite przygody Tintina” z „Rango”, „Jak wytresować smoka 2” z „Wielką szóstką”. I Glob i Oscara wywalczyły: „Ratatouille”, „WALL-E”, „Odlot”, „Toy Story 3”, „Merida Waleczna”, „Kraina lodu”, „W głowie się nie mieści”, „Zwierzogród”. Statystyka przemawia za animacją Pixara, a przeciwko „Twojemu Vincentowi”. 

Podczas tegorocznej gali Złotych Globów najwięcej, cztery statuetki, zdobyły film "Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri" oraz serial „Wielkie kłamstewka”. Najlepszą komedią wybrano "LadyBird" - samodzielny debiutu reżyserski Grety Gerwig, dobrej znajomej publiczności wrocławskiego American Film Festival. 

Pełna lista laureatów: tutaj

Relację na żywo z ceremonii znajdziecie tutaj

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować