Największa na świecie kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz jest jeszcze większa

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 29.12.2017, 20:09 | Zmodyfikowano: 29.12.2017, 20:09
A|A|A

fot. Magdalena Wyłupek

Muzeum Narodowe we Wrocławiu kupiło kilkanaście prac zmarłej w tym roku artystki. Dzieła dotarły do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie będą eksponowane po nowym roku. Jak mówi dyrektor muzeum Piotr Oszczanowski, najnowszy zakup uzupełnia dotychczasowe zbiory:

- To, co pozyskaliśmy, jest dla nas dlatego tak ważne, gdyż to są właśnie prace wykonane w ostatnim okresie, gdzieś od końca lat 90-tych zeszłego stulecia, no i takowych nie mieliśmy, więc dopełniliśmy, uzupełniliśmy, stworzyliśmy coś, co może nam pozazdrościć rzeczywiście każde muzeum świata.

Dotychczasowa kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz liczy 51 obiektów. Zakup 14 nowych prac był możliwy dzięki finansowemu wsparciu ministerstwa kultury, które przeznaczyło na ten cel 2 miliony złotych.

To najbardziej spektakularny i najwartościowszy zakup dzieł sztuki dokonany w ostatnim czasie przez nasze muzeum - mówi dyrektor Piotr Oszczanowski. - Te nowe prace, pochodzące głównie z ostatniego okresu twórczości artystki, stworzyły największy i w pełni reprezentatywny dla całej twórczości Magdaleny Abakanowicz zbiór na świecie.

Tym sposobem Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które w 2018 r. obchodzić będzie 70-lecie istnienia, stało się instytucją sprawującą pieczę nad dorobkiem artystycznym najwybitniejszej artystki polskiej XX wieku. I to jest zarówno powód do dumy, jak i wielka odpowiedzialność.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować