Wrocławski Dom Literatury zaprasza - wstęp wolny

Radio RAM na podst. mat. prasowych | Utworzono: 06.12.2017, 16:47 | Zmodyfikowano: 06.12.2017, 16:47
A|A|A

na zdj. Tomasz Różycki, mat. prasowe

W mikołajki, 6 grudnia o 18:00, warto wybrać się na spotkanie z Tomaszem Różyckim odbywające się w ramach cyklu Salon Silesiusa. Salon stanowi swoiste odliczanie do finału, który będzie miał miejsce w maju, czyli do festiwalu towarzyszącego Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. Bohaterem najbliższego spotkania będzie Tomasz Różycki, poeta, tłumacz (m. in Artura Rimbauda, Victora Segalena, Stéphane’a Mallarmégo), laureat licznych nagród, w tym Fundacji im. Kościelskich w roku 2004 za poemat Dwanaście stacji, „Zeszytów Literackich” im. Josipa Brodskiego (2006), Arts&Literature Prize 3 Quarks Daily (2010), kilkukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Rozmowę z poetą podczas Salonu Silesiusa tradycyjnie poprowadzi profesor Andrzej Zawada, przewodniczący jury Nagrody Silesius. 

Kolejny wieczór w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) łączy się z kolei z Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus" i będzie poświęcony pamięci Natalii Gorbaniewskiej, zmarłej w 2013 roku rosyjskiej poetki, dziennikarki, dysydentki politycznej, tłumaczki literatury polskiej oraz pierwszej przewodniczącej jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Na spotkanie upamiętniające tę wybitną postać zapraszamy 10 grudnia o 17:00. Przewidziany jest m.in. pokaz filmu „Nie jestem bohaterką” Ksenii i Kirilla Sacharnowych oraz dyskusja dotycząca postaci Gorbaniewskiej. 

Zainteresowani literaturą mogą wybrać także 9 grudnia o 18:00 wieczór autorski Wolfa Kampmanna, w trakcie którego autor czytać będzie fragmenty swojej powieści Schuhbrücke. Po spotkaniu i czytaniu odbędzie się koncert kolektywu Breslauer Cocktail, mający być „odurzającą muzyczną przejażdżką po kulturowym dziedzictwie Europy Środkowej”. 

Natomiast 14 grudnia o 18:00 Czwartek Literacki SPP –Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zaprasza na 1069. Czwartek Literacki. W programie spotkania dyskusja panelowa na temat: „Czy Dolny Śląsk potrzebuje literatury dolnośląskiej?” (z udziałem członków wrocławskiego oddziału SPP oraz zaproszonych gości), a także prezentacja projektu zorganizowania we Wrocławiu Dolnośląskiego Festiwalu Literatury „Rondo Europy”. 

Ciekawie zapowiada się również pokaz japońskiego teatru Rakugo (8 grudnia, 21:00). Występ Rakugo, czyli japońskiego teatru jednego aktora, w którym występujący wciela się kolejno w różne postacie prowadzące ze sobą dialog odbędzie się po raz pierwszy w Prozie. To niezwykła okazja, by poznać ten fragment japońskiej kultury. 

8 grudnia o 18:00 czeka nas kolejna odsłona cyklu Pozory: Manual, przygotowywanego przez zespół Communication Design działający w Instytucie Dziennikarstw UWr. W ostatnim ich spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób, więc warto przyjść wcześniej by zająć sobie dobre miejsce. Tym razem możemy spodziewać się odpowiedzi na pytania, czym w ogóle jest reklama i w jaki sposób działa, oraz co to znaczy, że działa. Za punkt wyjścia do dyskusji posłuży podręcznik z zakresu reklamy i projektowania komunikacji pt. Manual. 

W sobotę o 11:00 (9 grudnia) tradycyjnie odbędzie się Kino w Prozie: Poranki rodzinne. Na ekranie zobaczymy animację dla dzieci lub film familijny. Tytuł pozostaje niespodzianką aż do momentu projekcji, ale jest to z pewnością świetna okazja, by spędzić wspólnie z dziećmi jedno z sobotnich, przedświątecznych przedpołudni. 

W niedzielę 10 grudnia – ze względu na odbywający się w klubie Proza Wieczór pamięci Natalii Gorbaniewskiej – nie obędzie się wyjątkowo pokaz filmu z cyklu "Literatura na ekranie". Kolejny film w ramach tego cyklu będzie można obejrzeć w Prozie 17 grudnia.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

REKLAMA

To może Cię zainteresować