Kolekcjoner obrazów z tajemnicą - Jacek Łozowski w Radiu RAM

Anna Fluder | Utworzono: 07.11.2017, 11:41 | Zmodyfikowano: 07.11.2017, 11:41
A|A|A

Cała przygoda zaczęła się dokładnie 50 lat temu, kiedy to kupił pierwszy obraz. Dziś są ich setki, ale wielka pasja sprawia, że znawca i mecenas sztuki, nieustannie poszukuje kolejnych prac. Interesuje się tym, co ma w sobie jakąś tajemnicę, a wartością dodaną jest poznanie samego twórcy. Jak sam mówi, lubi się chwalić, a dzięki temu wybrane dzieła możemy właśnie teraz oglądać.
Wystawa "Wyobraźnia i rygor" to 160 prac z prywatnej kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich.

Zbiór, budowany przez wiele lat, reprezentuje praktycznie wszystkie najważniejsze kierunki polskiej sztuki powojennej. Od kolorystycznej sztuki salonowej po kompozycje abstrakcyjne. W Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego można podziwiać dzieła najważniejszych polskich artystów tworzących po 1945 roku. Na odwiedzających czekają prace m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jana Cybisa czy Józefa Hałasa:

Kolekcjonerem jest od 50 lat, a po swój pierwszy obraz został wysłany przez ojca.  Tamte wybory to także pierwsze błędy:

Dziś z kolekcji kiluset prac trudno jest wybrać te najważniejsze, ale wśród nich jest ten jeden, z którym nigdy się nie rozstanie.  Jeden z najważniejszych jest obecnie do zobaczenia na wystawie w Pałacu Królewskim:

REKLAMA

To może Cię zainteresować