Królewskie starcie w Pałacu Muzeum Miejskiego

Anna Fluder | Utworzono: 07.08.2017, 12:54 | Zmodyfikowano: 07.08.2017, 12:54
A|A|A

Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko od 8 sierpnia do zobaczenia w Pałacy Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Powszechnie obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski nadal jest słynny poczet autorstwa Jana Matejki. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Po Matejce mało kto odważył się podjąć temat monarszych portretów.

W 2004 roku wybitny polski grafik i portrecista Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył nowe portrety polskich królów i książąt opowiada pomysłodawca i kurator wystawy Andrzej Pągowski

Wizerunki władców namalowanę przez prof. Świerzego znacznie odbiegają od dzieł Matejki. Królowie i książęta to nadal ludzie silni i zdecydowani, ale nie tak wyidealizowani, a ich twarze odzwierciedlają cechy charakteru i drzemiące w nich emocje

Waldemar Świerzy opracował również portrety władców pominiętych przez Matejkę, jak choćby legendarnego awanturnika - śląskiego księcia Bolesława Rogatkę czy okrutnika Bezpryma.

Wystawa jest okazją żeby porównać oba cykle, które reprezentują ten sam temat, ale zupełnie inne ujęcie tematu.

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować