Sobotnia Kawa z nowym Honorowym Obywatelem Wrocławia - Bente Kahan

Anna Fluder | Utworzono: 01.07.2017, 14:51 | Zmodyfikowano: 01.07.2017, 14:51
A|A|A

Szeroki uśmiech, życzliwość, działanie na rzecz szeroko pojętej kultury,  tolerancji i wzajemnego szacunku, tak najkrócej można opisać Bente Kahan, norweską artystkę żydowskiego pochodzenia z tytułem Honorowy Obywatel Wrocławia.

24 czerwca w dniu święta Wrocławia, w którym mieszka od 16 lat,  otrzymała tytuł, który posiadają także m.in. Tadeusz Różewicz, Andrzej Wajda i Jan Miodek. W uzasadnieniu prezydenta Rafała Dutkiewicza i przewodniczącego rady miejskiej Jacka Ossowskiego czytamy, że Bente Kahan jest osobą zasłużoną dla miasta i jego wizytówką, współtworząc miejsce spotkań wielu kultur. Obaj docenili fakt, że założona przez nią fundacja przyczyniła się do wyremontowania Synagogi pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica, miejsca kultu religijnego, ale też – podkreślał prezydent – przestrzeni wielu wydarzeń kulturalnych.

Przy Sobotniej Kawie opowiadała nam o rodzinnych korzeniach, życiowych wyborach, drodze do Wrocławia, twórczości i niezwykłym dla Wrocławia miejscu jakim jest Synagoga Pod Białym Bocianem:

W swojej twórczości sięga ostatnio po wiersze Tadeusza Różewicza, ale też teksty Ilse Weber i od początku po pieśni Mordechaja Gebirtiga:

fot. Miroslaw Emil Koch

Kto jeszcze tam nie był. kto nie słuchał koncertu, kto nie widział jak pięknie została odrestaurowana, ma do nadrobienia spacer do Synagogi Pod Białym Bocianem przy ul.Włodkowica we Wrocławiu

Rodzinna historia to podróż przez tak wiele krajów, że urodzona w Norwegii artystka, od najmłodszych lat chłonęła wielokulturowe tradycje

Na koniec krótka podpowiedź dla wszystkich, którzy w czas wakacyjny planują podróż na północ do krainy fiordów, wysokich gór i wodospadów

W listopadzie, każdego roku od 2007, w ramach upamiętnienia Nocy Kryształowej, Fundacja Bente Kahan organizuje Marsz Wzajemnego Szacunku. Przez cały rok realizuje programy dotyczące m.in. przełamywania stereotypów, przeciwdziałania antysemityzmowi, rasizmowi i nietolerancji, ale też dba o dziedzictwo kultury żydowskiej i jej rozwój.

zdjęcie główne: Maciej Kulczyński

REKLAMA

To może Cię zainteresować