Aleksandra Terpińska z dwiema nagrodami w Cannes

Jan Pelczar | Utworzono: 25.05.2017, 22:46
A|A|A

Film wrocławianki startował w konkursie krótkich metraży podczas Tygodnia Krytyki Filmowej. Zdobył statuetkę Rails d’or, nagrodę przyznawaną przez tzw. jury niezależne. To pierwszy w historii polski film, który otrzymał Rails d'or. Do Aleksandry Terpińskiej powędrowało też wyróżnienie Canal +, gwarantujące filmowi emisję w tej stacji.  

zdj. Studio Munka

Mroczne political fiction o współczesnej wojnie domowej inspirowane było wydarzeniami na Ukrainie. Opowiada o trójce przyjaciół, która toczy beztroskie życie w dużym mieście. Do momentu, gdy w ich kraju wybuchnie konflikt zbrojny. W rolach głównych Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak. 

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” to film, który powstał na podstawie scenariusza nagrodzonego w konkursie scenariuszowym „Przypadek„, organizowanym przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji „Roku Kieślowskiego”.

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.  

Tuż po otrzymaniu nagrody laureatka powiedziała dla studiomunka.pl:

Ważne, żeby film niósł za sobą jakieś przesłanie, żeby dotrzeć do ludzi z tym, co chcemy im przekazać. Myślę że ta nagroda pokazuje, że to się udało. Jestem bardzo szczęśliwa. Odbiór filmu przez canneńską publiczność był bardzo dobry i to mnie najbardziej cieszy, ponieważ staram się przede wszystkim robić filmy dla ludzi i zawsze interesuje mnie to, co mają na ich temat do powiedzenia. 

 

Sukces Aleksandry Terpińskiej to kolejna nagroda dla filmowców z Wrocławia. Dzień wcześniej Kuba Czekaj świętował zwycięstwo w prestiżowym konkursie scenariuszowym. 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować