Wiosna w maju? W kinach będzie na pewno.

Jan Pelczar | Utworzono: 02.05.2017, 16:33
A|A|A

W centrum Wrocławia, w oświetlonym neonami Podwórku przy Ruskiej 46, działa od kilkunastu dni klub Surowiec. 2 maja otwiera swoją działalność kinową. Na początek na klubowym ekranie "Fresh Dressed" - film o hip-hopowym stylu, który przekraczał granice muzyki i mody. "Fresh" było dla lat dziewięćdziesiątych takim słowem, jakim "cool" stało się dla kolejnej dekady. W tytule chodzi zatem o najlepiej ubranych. W Polsce dokument pokazywano już dwa lata temu na festiwalu Docs Against Gravity, pod tytułem "Hip-hopowa stylówa". O "Fresh Dressed" opowiedziała Miłce Bożek i Krzysztofowi Majewskiemu Helena Mieszkowska, która będzie programowała Kino Surowiec.

Pokazy w Surowcu planowane są także w kolejne wtorkowe wieczory, nie tylko w maju. W programie mają się znaleźć m.in polskie krótkie metraże, ze "Szczękościskiem" na czele. Z czasem seanse mają przenieść się w plener Podwórka.

 

rys. freshdressed.com 

W sobotę 29 kwietnia zainaugurowało zaś działalność kino w Kinoteatrze ZDROWIE w Sokołowsku. Na pierwszy seans kurator kina, Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, wybrał japoński film "Kwiat wiśni i czerwona fasola". Na następnych seansach wyświetlane będą kolejne ambitne tytuły, nagradzane na prestiżowych festiwalach.

zdj: EFA Young Audience Award w Kinie Nowe Horyzonty. Zdjęcie © Kino Nowe Horyzonty 

Wiosna zawita wkrótce także do tradycyjnych kin. W Nowych Horyzontach 7 maja rządy przejmie młodzież. Dziecięce jury weźmie udział w ogólnoeuropejskim głosowaniu na Young Audience Award. W Strefie Kina Radia RAM gościliśmy młodych jurorów: Weronika Madej i Michał Kuśmierski. Była z nimi organizatorka 5. edycji wrocławskiej części YAA, Beata Marciniak. 

zdj: EFA Young Audience Award w Kinie Nowe Horyzonty. Zdjęcie © Kino Nowe Horyzonty 

O atrakcjach Dnia Młodego Widza w Kinie Nowe Horyzonty mówiła też Michalina Drygasiewicz, która poprowadzi impreze. 

zdj: EFA Young Audience Award w Kinie Nowe Horyzonty. Zdjęcie © Kino Nowe Horyzonty 

W planach Nowych Horyzontów jest także przegląd filmów LGBT oraz dosłowne powitanie Wiosny, czyli wrocławska replika warszawskiego festiwalu Wiosna Filmów, którego ozdobą był w tym roku zwycięzca Berlinale, pokazywany już w KNH w ramach innej, Węgierskiej Wiosny Filmowej: "Dusza i ciało".

 

W Warszawie publiczność za najlepszy film Wiosny wybrała nominowanego do Oscara za charakteryzację "Mężczyznę imieniem Ove". Który z tytułów przeglądu spodoba się najbardziej we Wrocławiu? Przekonamy się między 5 a 11 maja. Tuż po Wiośnie zacznie się Przegląd Nowego Kina Francuskiego z fetowanymi na Nowych Horyzontach "Martwymi wodami" na czele.

 

W majowe środy można zarezerwować czas na Moico Enjoy Movies - przegląd najgorszych filmów powraca, tym razem w superbohaterskim stroju. Będa m.in Superman ratujący świat przed nuklearną katastrofą, Power Rangers na dużym ekranie, RoboCop w pierwszej filmowej odsłonie. Od 10 do 31 maja, w każdą środę o godz. 20.30, a 13 maja specjalny seans filmu Superman IV: Quest for Peace w Kinie Samochodowym w Centrum Historii Zajezdnia.

Kinomani przygotowują się też do majowej premiery serialowej. I mowa tu nie o kolejnym sezonie "House of Cards", który zaplanowano na koniec miesiąca, a o powrocie Twin Peaks. Wracający po latach kultowy serial Davida Lyncha polscy widzowie zobaczą premierowo 22 maja, a 9 maja Kino Nowe Horyzonty zaprasza na pokaz specjalny pełnometrażowego "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną".

Na spotkanie z wybitnym reżyserem zaprasza też Dolnośląskie Centrum Filmowe. 8 maja o 20:00 w Dyskusyjnym Klubie Filmowym DCF-u przedpremierowy pokaz "Song to Song" - najnowszego filmu Terrence'a Malicka, jednego z największych mistrzów amerykańskiego kina autorskiego. W rolach głównych same gwiazdy z Ryanem Goslingiem na czele.

 

I to będzie dopiero początek pasjonujących pokazów w maju w DCF-ie. 12 maja rozpocznie się tam 14-ta edycja Millenium Docs Against Gravity. To już temat na zupełnie inny tekst - CZYTAJ TUTAJ.

REKLAMA

To może Cię zainteresować