14. Millenium Docs Against Gravity - co warto zobaczyć

Jan Pelczar | Utworzono: 07.05.2017, 22:56
A|A|A

Szczególną uwagę zwracamy na dziesięć tytułów. Pełny program znajdziecie na stronie Docsag.Posłuchajcie też organizatorów wrocławskiego święta dokumentu. Katarzyna Matz opowiedziała nam o filmach i wydarzeniach specjalnych, m.in w klubie festiwalowym.

Lech Moliński przedstawił nam jurorów, filmy i tematy tegorocznych dyskusji.

ZŁOTA DZIESIĄTKA STREFY KINA

SAFARI

Ulrich Seidl wciąż w mistrzowskiej formie. Tym razem balansuje na granicy prowokacji. Jego kamera podgląda austriackich myśliwych na polowaniach w Afryce. Pokazuje też z bliska ich miejscowych pomocników. Nie wystarczy krytyczne spojrzenie na postkolonialny sposób myślenia i brutalność władczego podejścia do natury. Subwersywny zabieg reżysera pozwala zadać sobie pytania o własne, podświadome skróty myślowe. 

AUSTERLITZ

Najnowszy film Siergieja Łoźnicy. Tym razem kolejny mistrz mocnego dokumentu przygląda się zwiedzającym obozy koncentracyjne. Tłumy turystów w Dachau i Sachsenhausen budzą wiele pytań.

OBCY W RAJU

Na prestiżowym festiwalu IDFA werdykt był prosty: dokument Guido Hendrikxa to „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”. „Obcy w raju” opowiada o zderzeniu marzeń z rzeczywistością. Obserwujemy lekcję dla nowych imigrantów. Nauczyciel nie traktuje ich sprawiedliwie. Na końcu będzie swoisty egzamin o azyl. 

NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM

Mocne otwarcie tegorocznego programu. Nominowany do Oscara dokument, który współgra z najnowszym hitem sieci Netflix („Dear White People”), czy pokazanym na otwarcie Kino Surowiec filmem z Docsag 2015 - „Fresh Dressed”. Raoul Peck opowiada historię amerykańskiej segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. 

ZERO DAYS

Alex Gibney to laureat Oscara za „Amy” i twórca głośnego dokumentu o sprawie dopingowej Lance'a Armstronga. Za co wziął się tym razem? Za Stuxnet – wirus, który skutecznie zainfekował komputery w 2010 roku i właśnie wymknął się spod kontroli służb specjalnych. Stworzono go, by sabotować program nuklearny Iranu, a przynieść może cyber-zagładę dla mocarstw, które go wypuściły. 

 

OBIETNICA

Dla miłośników historii kryminalnych i nie tylko. Marcus Vetter i Karin Steinberger rekonstruują głośną sprawę sprzed lat. Skazany ponad ćwierć wieku temu Jens Soring odsiaduje wyrok za morderstwo. Twierdzi, że jest niewinny. Powtarza, że to Elisabeth Haysom zabiła swoich rodziców, a jego perfidnie wplątała w intrygę. Na dodatek po drodze łatwo odnaleźć błędy procesowe i absurdy amerykańskiego systemu, który w sądzie niejednokrotnie umniejsza fakty. Przekonali się o tym widzowie procesu O.J.Simpsona, a ostatnio oscarowego dokumentu, który mu poświęcono i zgarniającemu nagrody serialowi o jego przebiegu. Na Docsag będzie można poznać inną głośną sprawę. 

NIEMIECKI ŻYCIORYS

Filmowa spowiedź asystentki Josepha Goebbelsa. Brunhilde Pomsel w wieku 105 lat cofa się do lat młodości i opowiada czterem różnym reżyserom o III Rzeszy. „Niemiecki życiorys” to czarno-białe kadry z narracją głównej bohaterki i wmontowane materiały archiwalne. Kontekst jest jedynym sędzią. 

PRZEŻYĆ: METODA HOUELLEBECQA

Michel Houellbecq to nie tylko pisarz, który ma świetny słuch do tego, co może nadejść („Uległość”) i aktor-naturszczyk obdarzony autoironicznym poczuciem humoru („Porwanie Michela Houellbecqa”), to także artysta ważny dla innych twórców. W jego „Rester vivant”, eseju o szaleństwie, sztuce i cierpieniu, Iggy Pop odnalazł bliskie sobie obserwacje. Film Erika Lieshouta, Arno Hagersa i Reiniera van Brummelena jest m.in rejestracją spotkania muzyka i pisarza. Iggy Pop będzie narratorem, Michel Houellbecq znów rozśmieszy publiczność.

BEUYS - SZTUKA TO REWOLUCJA

Kto na Nowych Horyzontach wybiera zawsze sekcję Filmy o sztuce, na tegorocznym Docs Against Gravity nie może pominąć tego tytułu. Dokumentalny portret Josepha Beuysa, artysty i teoretyka sztuki zmontowano z materiałów archiwalnych w sposób wnikliwy i fascynujący. 

HAPPY OLO – POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

Seans obowiązkowy dla bohaterów i słuchaczy Podróży z Radiem RAM. Bohaterem filmu Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka jest najsłynniejszy polski kajakarz, Podróżnik Roku magazynu „National Geographic”. Aleksander Doba samotnie przepłynął Atlantyk, a teraz chętnie odnajduje się w tłumie ekipy filmowej. 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować