Są pieniądze na Obwodnicę Leśnicy

Gregor Niegowski | Utworzono: 05.04.2017, 15:35
A|A|A

fot. wizualizacje inwestora

W drugim etapie, który ma potrwać ok. 1,5 roku, zbudowany zostanie odcinek od granicy Jerzmanowa i Żernik do nowego szpitala wojewódzkiego oraz poszerzona zostanie ul. Kosmonautów do stadionu.

Łącznie powstanie ponad 9 kilometrów nowych dróg, przebudowanych zostanie około 2 kilometrów.


Pierwszy etap tej trasy jest już w budowie. Pod znakiem zapytania jeszcze kilka tygodni temu stanął drugi odcinek obwodnicy, bo ministerstwo nie przyznało Wrocławiowi dotacji.

W tej sprawie w styczniu otrzymaliśmy odpowiedź od Pawła Nowaka z Departamentu Komunikacji. Oto treść:

Projekt Budowa osi Zachodniej we Wrocławiu w ciągu drogi krajowej nr 94 uzyskał wymagane minimum punktowe (co najmniej 60 proc.). Oznacza to, że inwestycja uzyskała ocenę pozytywną, ale ze względu niewystarczającą ilość środków finansowych w konkursie nie może zostać podpisana umowa o dofinansowanie. Niemniej jednak w sytuacji pojawiania się dodatkowych środków, np. w wyniku oszczędności poprzetargowych, możliwe będzie zawarcie umów z projektami, które uzyskały co najmniej 60 proc. punktów, a dla których nie wystarczyło środków przewidzianych na konkurs.

- Nie mamy sobie nic do zarzucenia - mówił Radiu RAM w styczniu wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. Wrocław w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów zajął ostatnie miejsce - otrzymał 48 na 80 możliwych punktów. 

Preferowane w pierwszej kolejności były mniejsze miasta i to one początkowo otrzymały dofinansowanie. Teraz możemy jednak odetchnąć z ulgą.

- Cieszy nas, że ministerstwo jednak przychyliło się do naszych wniosków. Preferowane w pierwszej kolejności były mniejsze miasta i to one początkowo otrzymały dofinansowanie. Przekonywaliśmy, jak ważne są to pieniądze dla dużych miast - mówił Maciej Bluj.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak mówi, że nie tylko stolica regionu skorzysta: Również osiem innych projektów w ramach całego kraju otrzyma te środki. To były te projekty, które były pod kreską. Zwyczajnie zabrakło pieniędzy ze środków unijnych. Ta alokacja została zwiększona z korzyścią dla Dolnego Śląska.

Pieniądze unijne pokryją ok. 85% kwoty całości. Pozostałe 15% wyłoży miasto.

Niedawno informowaliśmy również o innej ważnej dla Wrocławia inwestycji, która nie otrzymała unijnego finansowania - budowa mostu na Wielką Wyspę. Projekt nie spełnił kryterium formalnego, ponieważ trasa nie byłaby drogą krajową. Miasto chce zrealizować trasę z własnych środków.

REKLAMA

To może Cię zainteresować