Kuba Czekaj nagrodzony w Berlinie

Jan Pelczar | Utworzono: 14.02.2017, 15:11
A|A|A

zdj. Marcin Kułakowski, PISF

Główne nagrody Berlinale zostaną wręczone w sobotę, ale już dziś wrocławianin Kuba Czekaj odebrał w stolicy Niemiec pierwszą nagrodę. Reżyser, który w jednej z festiwalowych sekcji pokazuje „Królewicza Olch” został laureatem Baumi Award za scenariusz filmu fabularnego "Sorry Polsko".

O wyróżnieniu poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej, który też dofinansował prace nad scenariuszem. Dzięki nagrodzie z Berlina Czekaj otrzyma 20 tysięcy euro dofinansowania na dokończenie projektu. Zdjęcia planowane są na 2018 rok.


Baumi Script Development Award wręczono po raz drugi. Nagrodę utworzono dla upamiętnienia Karla Baumgartnera, założyciela i wieloletniego szefa jednej z najbardziej znanych niemieckich firm produkcyjnych i dystrybucyjnych - Pandora Film. Baumgartner był producentem filmów takich reżyserów jak Emir Kusturica, Kim Ki-duk czy Małgorzata Szumowska. Pierwszym laureatem był egipski reżyser i scenarzysta Omar El Zohairy - asystent zwycięzcy ostatnich Nowych Horyzontów Tamera El Saida.


W jury przyznającym to prestiżowe wyróżnienie zasiadali w tym roku Reinhard Brundig - współzałożyciel Pandora Film, Martina Baumgartner – reprezentująca rodzinę patrona nagrody, Petra Muller z Film- und Medienstiftung NRW oraz gość specjalny: Aki Kaurismäki, najbardziej znany fiński scenarzysta, reżyser i producent.

ZOFIA WICHŁACZ EUROPEJSKĄ GWIAZDĄ MŁODEGO POKOLENIA

 Vittorio Zunino Celotto /Getty Images for European Shootings Stars

zdj Vittorio Zunino Celotto /Getty Images for European Shootings Stars

W Berlinie wręczono też statuetki European Shooting Stars dla najzdolniejszych młodych aktorek i aktorów ze Starego Kontynentu. Wśród laureatów znalazła się Zofia Wichłacz, znana z „Miasta 44”, którą zobaczymy wkrótce w „Amoku” – thrillerze na podstawie głośnej sprawy Krystiana Bali. 

 Ralf Uhler, EFP

zdj. Ralf Uhler/EFP

REKLAMA

To może Cię zainteresować