Aktorki "Pokotu" w Strefie Kina Radia RAM

Jan Pelczar | Utworzono: 23.02.2017, 18:17 | Zmodyfikowano: 23.02.2017, 18:17
A|A|A

„Pokot” wchodzi dziś do kin w całej Polsce, opromieniony sukcesem w stolicy Niemiec. Na 67. Berlinale film Agnieszki Holland otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia, nagrodę imienia Alfreda Bauera, przyznawaną dziełom, które wyznaczają nowe perspektywy dla kina.

Jakie było pierwsze wrażenie aktorek, które dopiero po premierowych seansach poznały ostateczny kształt dzieła, nad którym pracowały we wszystkich porach roku w Kotlinie Kłodzkiej? 

– Nie miałam pojęcia, że zagrałam w komedii – przyznała Patrycja Volny. Dla niej „Pokot” to debiut w pełnometrażowym filmie. – Moja postać, Dobra Nowina, została wzbogacona względem książki. Została okaleczona przez życie, ale niesie światło, ma kręgosłup moralny. Taki debiut to marzenie, szczególnie z taką ekipą i u boku takich aktorów – mówiła w Strefie Kina Radia RAM.

– Na planie nie było w ogóle widać, że Patrycja jest debiutantką – wtrąciła Agnieszka Mandat. Odtwórczyni głównej roli uważa, że z kolei jej postać, Duszejko, pozostała niejednoznaczna i budzi skrajnie różne reakcje wśród widzów. – Te same jej działania, są różnie odczytywane – mówiła w Strefie Kina aktorka. 

Posłuchaj pierwszej części rozmowy:

Mandat i Volny szczególnie czekają na premierowe spotkania z publicznością w Nowej Rudzie i Bystrzycy Kłodzkiej. – Wiemy, jak to ważne spotkanie dla mieszkańców, pamiętamy jak niezwykle pomocni byli w trakcie naszej pracy – mówi Mandat.

 

– Powiedzieć cokolwiek o Kotlinie Kłodzkiej, to niewiele przy tym, jak się na nią patrzy i widzi te góry, wzgórza i lasy. Jest piękna. „Pokot” odkryje ją dla tych, którzy jej jeszcze nie poznali – dodaje krakowska aktorka. 

– W filmie udało się oddać magię i melancholię tego miejsca, która jest zawarta w książce Olgi Tokarczuk „Prowadź mój pług przez kości umarłych”, którą „Pokot” przeniósł na ekran – uważa Volny.

Posłuchaj drugiej części rozmowy:

W „Pokocie” zagrali też m.in Wiktor Zborowski, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski, Jakub Gierszał i Borys Szyc. W Strefie Kina Radia RAM rozmawialiśmy ze sporą częścią ekipy filmu, linki do wywiadów i recenzji poniżej. 

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z OLGĄ TOKARCZUK

REKLAMA

To może Cię zainteresować