Dziś światowa premiera „Pokotu”

Jan Pelczar | Utworzono: 12.02.2017, 00:01
A|A|A

Cały świat zobaczy Kotlinę Kłodzką. Malowniczy region Dolnego Śląska to miejsce akcji filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, który ma dziś światową premierę w konkursie głównym Berlinale.

- To drugi po Cannes najważniejszy festiwal na świecie - mówi o Berlinale Agnieszka Holland, autorka "Pokotu". 
 
 
- Prace nad filmem trwały cztery lata, ale rzeczywistość galopowała i okazało się, że trafiliśmy w sam środek dyskusji z historią samotnej kobiety, która przeciwstawia się myśliwym - mówi Holland. 

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z AGNIESZKĄ HOLLAND

 

W rolę Janiny Duszejko wcieliła się Agnieszka Mandat. Selekcjonerzy festiwalu z Berlina byli podobno zaskoczeni rozwiązaniem kryminalnej zagadki filmu. Nie dziwi to Marcina Bosaka, który w "Pokocie" zagrał księdza-myśliwego.

Współautorka scenariusza i autorka książki, którą film przenosi na ekran, Olga Tokarczuk, cieszy się, że film, nakręcony na Dolnym Śląsku, stanie się reklamówką Kotliny Kłodzkiej.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z OLGĄ TOKARCZUK

Jeszcze w lutym "Pokot" trafi do polskich kin. Wrocławianie zobaczą go jako pierwsi 23 lutego. Dzień później uroczysta premiera w Nowej Rudzie, a 25 lutego w Bystrzycy Kłodzkiej.

Na Berlinale podwójne powody do radości ma Jakub Gierszał. Film z jego udziałem jest w konkursie głównym, a on sam znalazł się na liście „10 Europeans to Watch” (10 Europejczyków, których warto obserwować) prestiżowego magazynu „Variety”. Strefie Kina Radia RAM opowiedział o pracy nad „Pokotem”:

W Konkursie Głównym 67. Berlinale znalazły się 24 filmy – 18 z nich będzie walczyć o Złotego Niedźwiedzia. Skład jury, które będzie oceniać filmy to: reżyser Paul Verhoeven (przewodniczący), producentka filmowa Dora Bouchoucha Fourati, artysta rzeźbiarz Olafur Eliasson, aktorki Maggie Gyllenhaal i Julia Jentsch, aktor Diego Luna oraz scenarzysta Wang Quan'an.

„Pokot”, jak precyzuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, może ubiegać się o następujące nagrody: Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film; Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, za najlepszy scenariusz (Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland), dla najlepszego aktora lub aktorki, za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż czy kostiumy, a także o nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw w sztuce filmowej. Nowy film Agnieszki Holland podlega też ocenie niezależnych gremiów, m.in. jury FIPRESCI czy jury ekumenicznego. Ceremonia zamknięcia i gala nagród odbędzie się 18 lutego. 

Publiczność festiwalu w Berlinie zobaczy aż trzy różne plakaty najnowszego filmu Agnieszki Holland. Prezentujemy jest powyżej. To (w kolejności prezentowania) polski dystrybucyjny (autorstwa Patrycji Kuhn), międzynarodowy (autorstwa Alexandra Curtiusa) oraz festiwalowy (autorstwa Marka Adamika).

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować