Fania „Naturel”

Radio RAM | Utworzono: 03.12.2007, 20:54 | Zmodyfikowano: 04.12.2007, 16:25
A|A|A

Fania jest młodą senegalską wokalistką urodzoną w letni dzień pod drzewem cytrynowym w rejonie Sahel (pas Afryki centralnej na południe od Sahary). Pochodzi z małej pasterskiej i rolniczej wioski leżącej 400 km od metropolii Dakaru. Gdy była dzieckiem, dziadek uczył ją tworzenia melodii i śpiewu. Fania spędziła połowę życia w swojej ojczyźnie, a potem mieszkała we Francji, Włoszech oraz w Los Angeles.

Kiedy miała 17 lat wyjechała do Paryża. Współpracowała tam z zespołem Kaoma, dokładając swój głos do ich albumu zawierającego mega hit “Lambada”. Śpiewała w chórkach takich gwiazd world music i reggae jak m.in. Toure Kunda czy Alpha Blondy. Dzięki swojej niepospolitej urodzie artystka trafiła też do słynnych paryskich domów mody (Jean-Paul Gaultier, Pierre Cardin), dla których pracowała jako modelka. Solowa kariera Fanii rozpoczęła się w 1998 r., ma na koncie dwie udane płyty i trasy koncertowe w wielu krajach Europy, USA i Japonii.

Jej styl mieści się w szeroko pojętym nurcie afro-pop i world music, ale artystka podąża własnymi drogami. Kierunki tego rodzaju muzyki wyznaczyły afrykańskie gwiazdy: Youssou N'Dour, Angelique Kidjo, Mory Kante, Richard Bona.

Muzyka Fanii to mieszanka rytmów afrykańskich i wpływów kultury zachodniej - z jednej strony piosenkom w języku francuskim artystka nadaje afrykańskich barw, a z kolei rdzenne dialekty Senegalu podane są w nowoczesnych aranżacjach.

Nowoczesne techniki nagraniowe odgrywają w niej tak ważną rolę jak tradycyjne instrumenty z jej kraju. Nigdy jednak nie sampluje – wszystkie instrumenty rejestruje na żywo.

Śpiewa w językach Peul, Wolof, Mandingo oraz Soninke - dialektach przodków z Afryki Zachodniej. Teksty Fanii dotykają różnych tematów związanych ze afrykańskim poczuciem wyobraźni (duchowość, spokój, czarna magia, powrót kochanka itp.). Bogata w pomysły, spontaniczna i pełna świeżości, Fania otwiera nowe horyzonty aby pomóc nam odkryć afrykańską kulturę jutra.

Fania „Naturel”
Skycap Records/ Kartel Music

Lista utworów:
1. Yaye
2. Refetna

3. La Lune
4. J’ai deux amours
5. Sentouna
6. Tous des etoiles
7. Sigui
8. Kaye Kholma
9. Yaye (2eme partie)
10. Naturel
11. Africa Djambar
12. Fama
13. M’Beugue

 

REKLAMA
Dźwięki
Fania "Refetna"
Fania "J'ai Deux Amours"
Fania "Tous Des Etoiles"

To może Cię zainteresować