Festiwal Ambientalny

Radio RAM | Utworzono: 05.12.2008, 10:40 | Zmodyfikowano: 05.12.2008, 11:03
A|A|A

W programie:

6.12, sobota: Jacaszek, Mr.S, Periskop
7.12, niedziela: So Quiet, Krypton, „Misy i gongi"

Kąpiel w dźwiękach mis i gongów to niezwykła medytacja, która uspokaja, przenika, koi, przenosi w inny wymiar. Gongi i misy tybetańskie generują całe spektrum wibracji, które rezonują z komórkami całego ciała. Dźwięki te uruchamiają procesy samoleczenia organizmu, przywracają spokój, harmonię i radość życia. Rozpuszczają napięcia i blokady, które są nagromadzone w naszym ciele.

Zaproszeni artyści:

Jacaszek - po raz pierwszy we Wrocławiu! - autor i producent muzyki elektorakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium.
„ Moja muzyka to bardzo ambitny plan: chcę stworzyć własny, osobisty i rozpoznawalny język muzyczny, w którym elektroniczna manipulacja nagranym dźwiękiem, wykorzystanie nowoczesnej technologii samplingu, wzbogaci tradycyjne instrumentarium akustyczne. Motywacją tych eksperymentów jest rzecz bardzo prosta i trudna zarazem: odnajdywanie ukrytego i uniwersalnego piękna." Za jego oficjalny debiut dźwiękowy uznaje się powstałą we współpracy z poetą Waldemarem Ślefarskim płytę Waldemar Ślefarski - wiersze zmieszane 1996-99 (1999). W 2004 nakładem Gusstaff Rec. wydał płytę Lo-Fi Stories, efekt zainteresowania autora estetyką starych, wydawanych na płytach winylowych i magnetofonach szpulowych bajek. Michał Jacaszek wykształcił niekonwencjonalne metody samplingu, korzystając z archaicznych nagrań i dźwięków wydawanych przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tą technikę "muzykotroniką".
W 2005 na polskim i zagranicznym rynku ukazał się album Sequel, nagrany wspólnie z poetką i wokalistką Miłką Malzahn. Materiał zawarty na tej płycie był całkiem odmienny, Michał Jacaszek zaangażował do projektu muzyków (tj. Tomasz Organek, Anna Łopuska, Michał Bryndal), osadzając poetycki tekst w retro-jazzowej, triphopowej konwencji estetycznej. W 2006 wziął udział w projekcie Stefana Wesołowskiego, pt. Kompleta, który łączył tekst modlitwy brewiarzowej śpiewanej przez dwoje wokalistów z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i elektroniki. Z biorącymi udział w tym przedsięwzięciu muzykami (Mają Siemińską, Anną Śmiszek-Wesołowską i Stefanem Wesołowskim) Michał Jacaszek podjął współpracę przy realizacji swojego najnowszego albumu, pt. Treny, którego premiera miała miejsce na początku marca 2008.

http://www.myspace.com/jacaszek

MR S. - po raz pierwszy we Wrocławiu! - Pod tym pseudonimem ukrywa się Sławek Bardadyn. Kompozytor, producent, muzyk w jednej osobie. Niedawno miała premiera jego pierwszego dużego krążka, zatytułowanego "Extracerebral". Płytę wydał angielski label Artificial Bliss. „Extracerebral" nagrany i zmiksowany w domu, rzeczywiście nie jest albumem dla bezmózgowców... Sporo tu rozmaitych przestrzeni, które kuszą słuchacza wyjątkowymi dźwiękami... A tak naprawdę - niepostrzeżenie wciągają go w siebie... MR S gra na pianinie. Używa także rozmaitych instrumentów generujących muzykę elektroniczną oraz samplerów. Chciałoby się rzec: jak to w domowym studiu... Dzięki takiemu instrumentarium nagrał promo album. Jest to interesująca propozycja z pogranicza brzmień ambientowych, nu jazzowych i elektronicznych. Ponętna - tym bardziej dla słuchacza, który lubi muzykę nietuzinkową i atrakcyjną w rozmaite dźwięki, także pochodzące z ludzkiej krtani.
Mr.S zaprosił do nagrania swojej extracerebralnej płyty kilkoro gości. Wokalnie udziela się Natalia ‘Nat' Braciszewska oraz Maciej ‘Bagin' Bagiński, grający również na gitarze basowej. Ryan Fitch gra na bębnach, a Anatol ‘Fejder' Orzęcki wspomaga Mr.S w miksowaniu w utworze „Chernobyl Karma". Wanda Fite jest zaś autorką jedynego tekstu na tym albumie, czyli „HPS".

http://www.myspace.com/monsieuresse

So quiet - Tomasz Bień - po raz pierwszy we Wrocławiu! warszawski architekt, grafik, założyciel niezależnego wydawnictwa płytowego Home.Pop.Records, muzyk elektro-akustycznego duetu At Home (razem z Tomaszem Kowalskim) i eksperymentalnego, solowego projektu So Quiet, człowiek obsługujący rhodes piano, gitarę, głos, talerze perkusyjne, loopy oraz tajemniczo brzmiące intrumenty: „melodica" i „veromna".
Dyskografia:
So Quiet "summer amd winter" [gusstaff records] [19.11.2007]
So Quiet "words make me feel ugly e.p." [aeiou records / error! lo-fi] [01.07.2007]
So Quiet "self titled" [error! lo-fi] [03.01.2007]
At Home "self titled" [home.pop.rec] [27.11.2006]

http://www.myspace.com/soquietsoquiet

Krypton - po raz pierwszy we Wrocławiu! Solowy projekt Krzysztofa Berga powstały w 2001 roku. Inspirowany ciemnymi i mrocznymi brzmieniami tworzy trudną do sklasyfikowania, przestrzenną muzykę tylko czasami rozjaśnianą delikatnymi i subtelnymi brzmieniami. "Krypton" o sobie: start na planetę odbył się w roku 2001 i do tej pory krypton co jakis czas realizuje cząstkowe plany zmasowanego ataku na ziemskich supermenów. Kryptonitem są spreparowane impulsy elektryczne w postaci fali dźwiękowej tłoczone i sumowane w wielkim pudle, zwanym dalej komputerem. Sam zamieszkuje tajemniczą planetę, na której zachodzą te wszystkie skomplikowane procesy biologiczne. Większość supermenów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak blisko nich znajduje się krypton - można powiedzieć, że otacza ich z każdej strony. Plany na przyszlosc: zastąpić księżyc... kto z was jest supermenem?
Oficjalnie wydawnictwa:
(03/06 - eta label) "things that you cant touch"
(08/07 - soundlab) "va - lost lands"
(09/07 - artifical bliss rec.) remixes for "mr.s - hps"
(12/07 - test tube) "silent drama"

http://monocromatica.com/netlabel/releases/tube102.htm

Periskop, peryskop - „przyrząd optyczny służący do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora lub zakrytymi przeszkodami...". Pozwala, przyjrzeć się naszej rzeczywistości z innej perspektywy - ze świata wilgotnego, niezbadanego i otulonego ciszą. Jest projektem, który swój początek miał w 2005 roku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze utwory i dźwięki w formie i klimacie, jakiej długo szukałem.
Utwory są swego rodzaju ścieżkami dźwiękowymi do obrazów, które powstają w mojej głowie - inspirowanych m.in. filmami braci Quay, fotografiami Roberta i Shan'y Parkeharrison, prozą Bruno Schulza oraz wielu innych.
Wszystko zaczyna się najczęściej od pojedynczego dźwięku, instrumentu, zwierzęcia, przedmiotu domowego użytku, maszyn, lasu... nie ma ograniczeń - jednak dźwięk ten fascynuje mnie na tyle, że wyrastają z niego te małe formy muzyczne. Do nagrywania używam szpiegowskiego mikrofonu, gitary, ukulele, akordeonu i wszystkiego, co wydaje zgrzyty, brzdęki, łomoty i stukoty, oraz sampli wyszukiwanych pieczołowicie w internecie.
Tak powstają te nieco chaotyczne, nie pozbawione błędów kompozycje.
/Marcin Urban

http://www.myspace.com/periskop

Festiwal Ambientalny
6-7 grudnia 2008
godz. 19:00
bilety: 9 zł (studenci: 5 zł)
miejsce: Klub Włodkowica 21
organizator: Wrocławski Klub FORMATY

REKLAMA