Szczerość męskich emocji w Więcej Muzyki

Maciek Szabatowski | Utworzono: 07.06.2023, 09:16 | Zmodyfikowano: 07.06.2023, 09:16
A|A|A

Swiernalis (fot. Dawid Płaczek)

"Czy on staje się płciowym symetrystą?" - zapyta ktoś z Was, śledzących, mniej lub bardziej, dokładnie ostatnie wydania programu Więcej Muzyki w Radiu RAM. W sumie sam się nad tym zastanawiam. Najważniejszy jednak w algorytmie odkrywania dla Was i dla siebie samego nowych lub sprawdzonych postaci z szeroko ujętego świata muzyki współczesnej jest dla mnie jeden czynnik - prawdziwość przekazywanych emocji. Dziś postawimy na te z półeczki z oznaczeniem "testosteron".


SWIERNALIS

Paweł Swiernalis
to samouk z Suwałk. Jest wyrazistym tekściarzem, wprawnym multiinstrumentalistą wokalistą. Urzeka na scenie abstrakcyjnym poczuciem humoru i dużą dozą autoironii. Ostatni raz z Pawłem słyszeliśmy się na 89,8 FM przy okazji wydania albumu "Psychiczny Fitness".

Stoicki Niepokój” to trzecia płyta Swiernalisa. Elegancka i emocjonalna jak poprzednie, ale brutalniejsza. Słowo to rzadko pada w kontekście muzyki alternatywnej, pop-rockowej, art-popowej czy ambitnego środka, ale jest to coś na rzeczy. Teksty Pawła, niezmiennie osobiste i szczere, trafiają tam, gdzie trafić powinny nie tracąc waloru aktualności. Wszystkie utwory powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat, jakie upłynęły od ukazania się „Psychicznego Fitnessu”. To może tłumaczyć tytuł.




Swiernalis widzi to tak - "Niepokój to moje status quo. Czuję się "swój", czując niepokój. Przywykłem do tego, że jak coś jest za dobrze, to zaraz się to... zmieni".



Na spotkanie ze Swiernalisem i jego nowymi, wypełnionymi weltschmerzem kompozycjami zaprosiliśmy Was w pierwszej godzinie. Rozmowy można wysłuchać raz jeszcze u dołu strony.


KACPER KRUPA
W historii środowych spotkań saksofon na żywo w środowym studiu pamiętam tylko raz - w programie Around The House, i to w wersji stricte rozrywkowej. W ostatnią środę było zgoła odmiennie i dużo bardziej ilustracyjnie oraz mimo wszystko poetycko. W tym wydaniu WMWR zaprosiliśmy Was na spotkanie z Kacprem Krupą i muzyką z albumu "First Snow".



Kacper Krupa - saksofonista, kompozytor i producent muzyczny który od początku swojej muzycznej ścieżki stawia na oryginalność i ciągłe poszukiwania. Objawia się to przede wszystkim w jego kompozycjach, brzmieniu oraz improwizacjach.

W swojej twórczości stara się przede wszystkim przekazywać emocje za pomocą muzycznych środków. Jest współtwórcą takich zespołów jak: Kwaśny Deszcz, Siema Ziemia, Anomalia, Skalpel Big Band, Plondra. Występował na wielu festiwalach muzycznych, np. Jazz Jamboree, OFF Festival, Fest Festiwal, Męskie Granie, Warsaw Summer Jazz Days, Animator.

Występował z takimi artystami jak Hania Rani, Leszek Możdżer, Natalia Przybysz, Skalpel, Łona. Współpracuje z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, wykłada na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu.



Po latach tworzenia muzyki z zespołami Siema Ziemia, Anomalia, Kwaśny Deszcz, Plondra i koncertowania ze Skalpelem i Hanią Rani, Kacper Krupa postanowił nagrać swój solowy album. Chciał opowiedzieć swoją osobistą historię o zimie,
dzieciństwie, dorastaniu w małym miasteczku w górach.

O czymś, w czym znajduje "esencję siebie". Album First Snow opowiada o głębokim związku z naturą, o jej spokojnym charakterze, o leżeniu w śniegu i medytacji. Został nagrany w domowym studio z wykorzystaniem saksofonów, pianina i syntezatorów. Wszystkie instrumenty zostały nagrane przez Kacpra z wyjątkiem perkusji w piątym utworze "Home", którą nagrał Dominik Karkoszka. Za mastering płyty odpowiada Marcin Cichy.

Kacper część kompozycji zaprezentował na naszej antenie w wersji na żywo. Posłuchajcie całości raz jeszcze:




Więcej Muzyki w Radiu RAM

Środowa Alternatywa na 89,8 FM

REKLAMA

To może Cię zainteresować