Podróż czerwonego balonika

Jan Pelczar | Utworzono: 07.02.2008, 13:12 | Zmodyfikowano: 07.02.2008, 13:12
A|A|A

To wariacja na temat „Czerwonego balonika" w reżyserii Alberta Lamorisse'a nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes w 1956 roku. Oglądając „Podróż czerwonego balonika" wędrujemy śladem Simona. Ten siedmiolatek ma głowę w chmurach, a myśląc o niebieskich migdałach idzie śladem tytułowego balonika. Wielką marzycielką jest opiekunka chłopca - Tajwanka Song Fang. Za to matka siedmiolatka jest zajęta własną pasją. W tej roli zobaczymy Juliette Binoche.

Potrzeby współczesnego człowieka, jego duchowość i sposób w jaki wartościuje sobie różne rzeczy i zjawiska- nad takimi tematami można się zastanawiać oglądając tytułową podróż. O Paryżu, portretowanym w filmie pisano, że jest podobny do francuskiej stolicy z „Trzech kolorów" Kieślowskiego. A „New York Times" podsumował dyskusję o „Podróży czerwonego balonika" słowami: „piękny, po prostu piękny film".

Twórca „Podróży" Hu Hsiao Hsien to ulubieniec festiwalowych publiczności na całym świecie. W sierpniu otrzymał Honorowego Lamparta za całokształt twórczości na festiwalu w Locarno. To uznanie dorobku, do którego należą „Zielone trawy domu", „Miłe dziewczyny", „Lato u dziadka", „Czas życia i czas śmierci", „Kwiaty Szanghaju" oraz „Pył na wietrze", „Miasto smutku" i „Mistrz marionetek".

REKLAMA