Trzech Tenorów Fotografii: Jerzy Neugebauer | Wojciech Plewiński | Tadeusz Rolke

WK, inf. prasowa | Utworzono: 29.06.2022, 12:22 | Zmodyfikowano: 29.06.2022, 12:23
A|A|A

Kalina Jędrusik. Fot. Jerzy Neugebauer

Dziesiątki tysięcy zdjęć – głównie na kliszach w różnym rozmiarze – od małego obrazka po rozmiary studyjne. Dziesiątki różnych aparatów, tysiące różnych lokalizacji, niezliczone modelki – rzadziej modele, artyści, ludzie zwykli i niezwykli, zdarzenia. Politycy (czasami), poeci, wspaniałe aktorki i aktorzy, reżyserzy – ci z Oskarami i ci bez. Kobiety kochane i podziwiane. Ubrane. I nagie. Pejzaże Polski i innych krajów. Ruiny miast. Ludzki trud. Radość i smutek. Życie w całej krasie.

Można by tak w nieskończoność wyliczać tematy zdjęć naszych bohaterów. Wszyscy trzej fotografowali mniej więcej w tym samym czasie. Ale najszybciej zaczął Tadeusz. Już podczas drugiej wojny światowej. To jego wchłonęło życie wojennej Warszawy i powojennych jej ruin... W latach 50-tych już wszyscy trzej zarabiali na życie swoim okiem. To ciekawe, że do fotografowania wtedy wystarczyło tylko jedno oko. Ale jakie! Każdy z nich patrzył przez obiektyw w odmienny sposób. Rolke często wychodził na ulice. Neugebauer pracował częściej w improwizowanych studiach, a Plewiński spędzał coraz więcej czasu w teatrach Krakowa. Potem czasopisma, teatry, filmy, moda i ulica. I tak im zostało to teraz...

Jerzy Neugebauer już nie fotografuje. Jego najważniejszym cyklem są zdjęcia z 1975 roku. Jako jedyny
fotografował ostatni koncert Artura Rubinsteina w Polsce. Dwa zdjęcia z tego cyklu pokazujemy na wystawie. Tadeusz Rolke ciągle tworzy. Przemierza kraj otwierając wystawy i robiąc zdjęcia modelek, które stały się jego życiową pasją. Choć jak sam mówi to zdjęcia z cyklu, który zajął i zajmuje artyście ostatnie 20 lat życia – „Tu Byliśmy” są esencją jego twórczości.

Wojciech Plewiński – najbardziej zorganizowany z tej trójki. Dziesiątki wspaniałych cykli, dokumentów
minionego czasu. Wielkie i uporządkowane archiwum. A nim chyba najważniejszy jest cykl z pierwszego
wyjazdu Wojciecha za granicę poświęcony Włochom z roku 1957.

Trzech Tenorów Fotografii. Trzy różne osobowości, trzy różne sposoby patrzenia na świat, trzy różne style, wrażliwości i wszystko, co w słowie „tenor“ znajdziemy. Jedna wystawa, która po raz pierwszy i jedyny pozwoli tym Trzem Tenorom spotkać się na jednej, jedynej – najważniejszej scenie jaką jest życie.

1-24.07.2022 - Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Sławomir Mrożek. Fot. Wojciech Plewiński

Ania Schmidt, Muzeum Polin, Warszawa. Fot. Tadeusz Rolke, 2014

REKLAMA

To może Cię zainteresować