Czas na piknik sąsiedzki czyli 2. Święto osiedla Plac Grunwaldzki

Łukasz Lorenc | Utworzono: 18.05.2022, 22:17 | Zmodyfikowano: 18.05.2022, 22:17
A|A|A

fot. Marcin Szczygieł

Tegorocznej edycji między 18 maja a 4 czerwca towarzyszą mosty – zarówno w znaczeniu dosłownym, stanowiące „bramy” osiedla, jak i metaforycznym, jako łącznik pomiędzy kulturami i tradycjami lokalnej wspólnoty. W programie m.in. warsztaty, wymiana książek i ubrań oraz piknikowanie. 

O tegorocznym programie na antenie Radia RAM opowiedział Krzysztof Bielaszka:

Święto osiedla Plac Grunwaldzki jest w tym roku ważną okazją do integracji. W wyniku wojny w Ukrainie lokalna społeczność powiększyła się o mieszkańców zza wschodniej granicy, którzy od marca korzystają z przestrzeni Nauczycielska 8/4. Dzięki partnerstwu Nasz Grunwald potrzebujący bezpłatnie znaleźli miejsce sprzyjające pracy, nauce i spotkaniom, tak, by w zaciszu kamienicy móc zorganizować swoje życie we Wrocławiu: szukając pracy, mieszkania lub wsparcia w organizacji czasu wolnego dla dzieci, ale także, by spędzić czas w twórczy i kreatywny sposób.

Dla wszystkich mieszkańców osiedla organizatorzy święta przygotowali słodką przyjemność. W pierwszy dzień obchodów rozdawano współczesne odpowiedniki legendarnych rurek z kremem, których niegdyś można było skosztować w pawilonie zlokalizowanym na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element tradycji i pamięci o historii osiedla – większość mieszkanek i mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki właśnie z wszechobecnym zapachem kultowego deseru. 

Finał osiedlowego święta zaplanowano na 4 czerwca na łące położonej na Kampusie Grunwaldzkim. Na miejscu powstaną trzy strefy: kreatywna, odpoczynku i główna, w których odbędą się liczne atrakcje, w tym warsztaty z sitodruku z Zuzą Tokarską, pokaz toczenia na kole, a także punkt wymiany książek, ubrań i pamiątek. Skoro piknik, to nie zabraknie też jedzenia – roślinne posiłki przygotują W kontakcie i El Gordito, zaś o dźwiękowe niespodzianki zadbają fundacje Dom Polonijny i Fabryka Sensu. Szczegóły dotyczące zbliżających się wydarzeń znajdują się na stronie organizatora: https://placgrunwaldzki.com.

REKLAMA

To może Cię zainteresować