Wszystko co najlepsze: nowe brzmienia Ukrainy

Łukasz Lorenc | Utworzono: 03.03.2022, 13:33 | Zmodyfikowano: 03.03.2022, 13:33
A|A|A

fot. CXEMA © SÉAN SCHERMERHORN

Patrząc na trudną historię Ukrainy w ostatnich latach - środowisko muzyczne przeżywało wiele zapaści, ale to właśnie w podziemiu, sztuce niezależnej - rodziło się jej nowe pokolenie. Kryzys finansowy i niestabilna sytuacja polityczna w kraju oddziaływała na jej aktywność: w Ukrainie występowali głównie lokalni twórcy, debiutował szereg wyróżniających się artystek i artystów. To zaowocowało nowymi nurtami i silną potrzebą wyrażania się poprzez muzykę. 

Głównym ośrodkiem twórczym jest Kijów, ale też Lwów czy Dniepr. Przyglądając się współczesnej scenie ukraińskiej nie sposób nie zwrócić uwagi na jej bogate spektrum eksperymentalne np. w muzyce ambientowej, dronowej i łączącej elektronikę z organicznym instrumentarium. Dobrym przykładem ukraińsko-polskiej współpracy jest album pt. Pulses nagrany trzy lata temu przez Poly Chain i Bartosza Kruczyńskiego (znanego również pod takimi aliasami jak Earth Trax czy Pejzaż).

Ważną postacią dla ukraińskiego niezalu jest np. Nikolaienko – założyciel takich wytwórni jak Muscat czy Shukai skupiający się na promowaniu lokalnych talentów. Jako promotor Nikolaienko nie zamyka się na konkretny gatunek - w katalogu wytwórni znajdziemy m.in. instrumentalne, gitarowo-perkusyjne brzmienie kobiecego zespołu Chillera:

Jedną z największych gwiazd hiphopowych w Ukrainie jest alyona alyona, raperka, która również współpracowała z polskimi MCs jak Żabson czy Ten Typ Mes. Artystka występowała w Polsce m.in. na letnich festiwalach jak Ephemera w Warszawie czy NADA w Toruniu. 

Szczególną tożsamość w ostatnich latach zbudowała scena klubowa, głównie za sprawą kolektywu CXEMA, organizującego imprezy rejwowe w różnorodnych postindustrialnych, opuszczonych przestrzeniach w Kijowie. W dużej mierze to ich działalność sprawiła, że międzynarodowa społeczność znów z zainteresowaniem zaczęła mówić o muzycznej kulturze Ukrainy, m.in. z pomocą projektu Boiler Room. W różnych krajach Europy (w tym także Polski) CXEMA organizowała cykl wydarzeń z podtytułem Backstage, prezentując selekcję ukraińskich DJów i DJek. CXEMA stara się przywrócić oryginalne idee kultury rave: jedność, równość, odrzucenie uprzedzeń i zacieranie granic.

W Polsce wielokrotnie występowały takie postaci jak Vakula, Stanislav Tolkachev czy Woo York. Nie sposób nie wymienić również reprezentantek środowiska DJskiego jak Nastia i Daria Kolosova. W Warszawie w ostatnich sezonach scenę aktywnie współtworzy m.in. Anna Borsuk reprezentująca kolektyw Sojuz, skupiający się na promocji muzyki elektronicznej ze wschodu. 

Więcej nowej muzyki z Ukrainy znajdziecie w najnowszym odcinku audycji Wszystko co najlepsze (02-03-2022):

WOLNA UKRAINA!

Ednless Melancholy - We're Coming Home
Kiasmos - Burnt (Lubomyr Melnyk Rework)
Bartosz Kruczyński, Poly Chain - Quietism
Katarina Gryvul - Vidsutni
Roman Slavka - Краплі
Nikolaienko - Ambianta III
Gamardah Fungus - Forester Blues
Maryana Klochko - Come
The Orchestra of Mirrored Reflections - Goddess Of Ioanian
Chillera -Koblevska A.R.
Marble - Jah
Vakula, Mira - Hypotheses
alyona alyona ft. KOLA - Інтро (Будь зі мною)
drimandr - Амнезія
Polje - Summer Rains
Nisantashi Primary School - Past Yesterday (Goldeliustra Mix)
Konakov - Still Don't Sleep
Konakov - Odesa
David Castellani - Reqiuem (Etapp Kyle Remix)
Zavoloka, AGF - Zhuralyna - Trees
Tofudj - 2018
Poly Chain, Stanislav Tolkachev - Related Questions

REKLAMA

To może Cię zainteresować