Street Art warszawskiego Twożywa we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Radio RAM, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 17.11.2021, 18:53 | Zmodyfikowano: 17.11.2021, 18:53
A|A|A

Na wystawę zaproszała w naszym studiu jej kuratorka, Karolina Vyšata:

Historia grupy sięga 1994 roku, gdy pod szyldem Pinokio działali Robert Czajka, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Od 1998 dwóch ostatnich powołało do życia Twożywo, które kontynuowało i rozwijało rozpoczętą pracę Pinokia. Wlepki w autobusach, niewielkie szablony w bramach, a później także murale i billboardy rozsiane po miastach w całym kraju i za granicą. Niektóre z nich do dziś nie pozwalają o sobie zapomnieć – billboard „Kiedy wreszcie będzie wojna”, zawieszony naprzeciwko warszawskiej Hali Koszyki w przeddzień katastrofy 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, przeszedł do historii.

Działalność grupy nagrodzona została Paszportem „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”. Twożywo uznawane jest za „jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sztuki czasów transformacji i rozwijającego się kapitalizmu”. Działania grupy wiele razy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Hakowanie rzeczywistości, realnej i wirtualnej, odbywało się w duecie do momentu rozwiązania działalności grupy w 2011 roku, podczas łódzkiej wystawy „WYbór obRAZ + Nihil Negativum”. Od tego czasu Mariusz Libel pracuje w pojedynkę wciąż tworząc typograficzno-obrazowe komentarze do współczesności. Do dziś działa też strona internetowa Twożywa stanowiąca bogate archiwum projektów grupy. W 2020 roku ukazała się potężna monografia Twożywa pt. „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”. Książka wydana z inicjatywy kolekcjonera sztuki, Osmana Djajadisastrę, stanowi typograficzną łamigłówkę. Wydawnictwo stało się impulsem do symbolicznego powrotu Twożywa po dekadzie od zakończenia działalności.

19 listopada o godz. 19:00 w 66P otworzy się wystawa „prze\T/rwanie” – wybór prac grupy Twożywo, które Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek zgodzili się wspólnie ułożyć i zakomponować w nowej wrocławskiej przestrzeni dla kultury. Wystawa jest artystycznym komunikatem skierowanym do jednostki. Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek, jako wierni wyznawcy liter, postanowili oprzeć retrospektywę grupy na fonetycznych znakach graficznych. Twożywo wskazuje na sprawy niewygodne, uwierające nas zarówno 20 lat temu, jak i dzisiaj. Zadaje pytania w formie zdań twierdzących lub orzekających, stale wymienia się przetworzonymi cytatami, przepowiedniami, morałami, a nawet porzekadłami: „Tworzenie jest miłością”, „Antychryst będzie artyst”, „Baw się i pracuj”, „Vive la révolution”. Prace Twożywa wciąż pozostają aktualne, pytając o wierność naszych idei i sztywność naszych kręgosłupów.

Na ekspozycji w 66P zobaczymy między innymi: naklejki oraz szablony projektowane przez artystów wspólnie z Robertem Czajką i Anną Pochmarą w grupie Pinokio (do 1998), odwzorowania murali, których oryginały znajdują się lub znajdowały w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Płock, Kraków), oryginalne sitodruki, animacje, książki, a w nich i poza nimi przede wszystkim litery. Litery do składania, czytania, oglądania, przekazywania z ust do ust, wymieniania się.

 

„prze\T/rwanie” | Grupa Twożywo
wystawa 20.11.2021-29.01.2022
wernisaż 19.11.2021, godz. 19:00
Kuratorka: Karolina Vyšata

66P. Subiektywna instytucja kultury
ul. Księcia Witolda 66, Wrocław

REKLAMA

To może Cię zainteresować