W Muzeum Etnograficznym wystawa poświęcona historii uzdrowisk w Europie

BT, PAP | Utworzono: 02.07.2021, 10:31 | Zmodyfikowano: 02.07.2021, 10:34
A|A|A

fot. mnwr.pl Szczawno-Zdrój, hala spacerowa i pijalnia, ok 1910

Najnowsza wystawa wrocławskiego Muzeum Etnograficznego poświęcona jest historii europejskich uzdrowisk w okresie od XVII do XIX w., czyli czasie ich największego rozwoju.

Na ekspozycji zgromadzono dawne fotografie, druki, pocztówki, grafiki oraz pamiątkowe naczynia - szklanice, puchary, talerze, czy filiżanki ze „zdrojowymi” nadrukami. Do aranżacji wykorzystano części garderoby oddającej klimat czasów podróży do wód oraz sprzęt turystyczny.

Prezentowanym eksponatom towarzyszą teksty o europejskich uzdrowiskach, których autorką jest prof. Bożena Płonka-Syroka z Zakładu Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W jednym z tekstów prof. Płonka-Syroka wskazuje, że podróże do uzdrowisk wiązały się ze zróżnicowanymi oczekiwaniami klientów, nie ograniczanymi tylko do leczenia. „Kobiety marzyły przede wszystkim o odpoczynku, regeneracji sił i uwolnieniu z krępujących ruchy gorsetów i niewygodnego obuwia itp. Mogły ubierać się swobodniej, poruszać się same w uzdrowiskowej przestrzeni publicznej, spotykać się z innymi kobietami i pozwalać sobie na drobne przyjemności, takie jak zakupy. Wieczory spędzano na spacerach, w trakcie których podziwiano niedostępne mieszkankom miasta piękno przyrody, i na rozmowach w nieformalnych warunkach, których na co dzień kobiety bywały pozbawione przez reguły i konwenanse” - pisze prof. Płonka-Syroka, jedna z kuratorek ekspozycji.

Wystawę można oglądać do 19 września.

Lądek-Zdrój, Zakład Przyrodoleczniczy im. M. Curie-Skłodowskiej, ok. 1936-1940

Szczawno-Zdrój, hala spacerowa "Elisenhalle" i pijalnia, przed 1905

Świeradów-Zdrój, Dom Zdrojowy, przed 1907

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować