DNI KEJOSU - przegląd działalności cyrkowo teatralnej Kolektywu KEJOS

Iwona Diakowska, BT | Utworzono: 21.06.2021, 14:36 | Zmodyfikowano: 21.06.2021, 14:36
A|A|A

fot. mat. prasowe

W ramach przeglądu będzie można zobaczyć dwa przedstawienia Kolektywu - Epitafium Błazna oraz Miasto którego nie było. Odbędzie się także Otwarta Scena KEJOS, czyli otwarty dla publiczności kabaretowy pokaz etiud cyrkowych prezentowanych przez zaproszonych artystów oraz członków KEJOS. Podczas DNI KEJOSU będą organizowane warsztaty artystyczne w tym  Warsztaty teatralne dla artystów cyrkowych, przybliżające metody pracy twórczej Kolektywu oraz regularne spotkania kuglarskie Otwarta Przestrzeń Treningowa. 
Spektakl Epitafium Błazna zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu CYRKOPOLE na wrocławskim Psim Polu, natomiast wszystkie inne wydarzenia odbędą się w Mobilnym Centrum Nowego Cyrku -  Niebieskim Namiocie KEJOS rozłożonym na wrocławskich Opatowicach.

DNI KEJOSU:

Psie Pole, Wrocław
26 czerwca - Epitafium Błazna - spektakl cyrkowo teatralnych (w ramach festiwalu CYRKOPOLE - Wrocław - Psie Pole)

Mobilnej Centrum Nowego Cyrku - Niebieski Namiot KEJOS - Opatowice, Wrocław
12-16 lipca - Warsztaty teatralne dla artystów cyrkowych 
17 lipca - Otwarta Scena KEJOS - kabaretowy pokaz etiud nowego cyrku
24 - 25 września - Miasto którego nie było - spektakl cyrkowo teatralny
Każda środa od czerwca do września - Otwarta Przestrzeń Treningowa

KOLEKTYW KEJOS

Teatr pod nazwą Kolektyw KEJOS działa w ramach Stowarzyszenia KEJ-OS-THE-AT-ER, które od 2004 r. pracuje na rzecz popularyzacji idei Nowego Cyrku jako formy sztuki.
Kolektyw KEJOS to grupa artystów, która w swej pracy skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi takimi jak teatr, taniec, muzyka czy multimedia. Grupa tworzy własny, oryginalny język sceniczny łącząc w swych przedstawieniach różnorodne dziedziny sztuki uporządkowane w spójną wypowiedź artystyczną.

KEJOS zajmuje się działalnością:
– artystyczną: produkcja spektakli, współorganizowanie festiwali i innych wydarzeń kulturalnych;
– edukacyjną: praca z dziećmi i młodzieżą i dorosłymi – warsztaty artystyczne
– naukową: organizacja konferencji o cyrku jako formie sztuki oraz dokumentacja osiągnięć współczesnego cyrku w Polsce.   
Członkowie Kolektywu KEJOS aktywnie uczestniczą we współtworzeniu festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, OFCA, Cyrkopole i innych wydarzeń w Polsce i zagranicą. Od 2016 roku KEJOS wraz z Centrum Biblioteczno Kulturalnym FAMA we Wrocławiu współtworzy Centrum Nowego Cyrku – miejsce popularyzacji idei, rozwoju i praktykowania Nowego Cyrku.

EPITAFIUM BŁAZNA - Spektakl cyrkowo teatralny

Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w wykonawcę kamieniem, gdy ten wydawał mu się zbyt nudny? Jakich oprócz deklamacji tekstu użyć strategii teatralnych, by przekazać żądnej rozrywki publice bardziej złożoną treść? Co by było, gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen?
„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna.
Bazując na tym, co „pomiędzy tekstem”, Kolektyw KEJOS snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością. Spektakl ujawnia efekty eksperymentu artystycznego, badającego relacje między teatrem a nowym cyrkiem.

reżyseria, scenariusz, koncepcja: Kolektyw KEJOS, Marta Kuczyńska, Jacek Timingeriu
scenografia: Barbara Szymczak
wykonanie kostiumów: Olga Rudzińska
pomoc techniczna: Ewa Timingeriu
pomoc krawiecka: Maria Zając

premiera: 26.11.2020, 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu 24 Festiwalu Szekspirowskiego w ramach Konkursu SzekspirOFF.
Spektakl współfinansowany przez Festiwal Carnaval Sztumistrzów w Lublinie.
Produkcja: Festiwal Szekspirowski, Carnaval Sztukmistrzów, Kejos, CBK Fama, Centrum Nowego Cyrku, MBP – Wrocław

MIASTO KTÓREGO NIE BYŁO

Miasto, którego nie było” to spektakl teatralno-cyrkowy. Łączy w sobie techniki sztuki cyrkowej, takie jak akrobatyka, akrobatyka powietrzna (sztrabaty, trapezy), koło akrobatyczne (Cyr wheel) i żonglerka, z elementami teatru tańca, teatru ruchu i teatru plastycznego. Połączenie to jest możliwe dzięki wyjątkowemu na polską skalę zespołowi złożonemu z doświadczonych ludzi teatru oraz artystów związanych z tańcem, muzyką i nurtem Nowego Cyrku.
Spektakl stworzony został z okazji obchodów jubileuszu 700-lecia Lublina. Inspiracją do powstania scenariusza była przedwojenna historia miasta, legendy, mity, opowiadania oraz twórczość artystów związanych z Lublinem, takich jak Franciszka Arnsztajnowa, I.B Singer, Edward Hartwig.
Przedstawieniu towarzyszy grana na żywo muzyka, inspirowana folklorem polskim, żydowskim, ukraińskim i cygańskim, a także polskimi szlagierami dwudziestolecia międzywojennego.
Spektakl opowiada o mieście częściowo wyobrażonym. Przestrzeni spotkań ludzi odmiennych i nie do końca poznanych. Miejscu nieustannego krzyżowania się kultur, postaw, sposobów na życie. Prowadzi to z jednej strony do nieuchronnych nieporozumień i konfliktów, a z drugiej – do tworzenia życiodajnej, twórczej energii, która buduje przestrzeń społeczno-kulturową miasta. Poprzez przywołanie zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych historii, stworzony został wielowymiarowy, oniryczny świat, którego być może nigdy nie było, z pewnością już nie ma, ale w jakiś sposób przeczuwamy jego potencjalną obecność.
Spektakl wyprodukowany został z okazji Jubileuszu 700 – lecia Miasta Lublina przez festiwal Carnaval Sztukmistrzów i Stowarzyszenie KE-JOS-THE-AT-ER z Wrocławia przy współpracy z Centrum Biblioteczno Kulturalnym FAMA we Wrocławiu oraz Festiwalem OFCA w Oleśnicy.
Scenariusz, koncepcja: Jacek Timingeriu, Marta Kuczyńska
Reżyser: Jacek Timingeriu
Drugi reżyser: Marta Kuczyńska
Kierownictwo muzyczne: Katarzyna Timingeriu
Scenografia i kostiumy: Diana Jonkisz, Anna Hul
Reżyseria światła: Maciej Dziaczko
Pomoc choreograficzna: Ewa Wagner
Występują: Marta Kuczyńska, Zuzanna Nir, Matylda Górska, Marcin Janiak, Adam Banach
Muzycy: Katarzyna Timingeriu, Jacek Timingeriu, Mikołaj Nowicki, Mateusz Nowicki

WARSZTATY TEATRALNE DLA ARTYSTÓW CYRKOWYCH

Nowy cyrk w Polsce od kilku lat dynamicznie się rozwija. Pojawia się coraz więcej artystów, grup i inicjatyw. Obserwujemy ten proces bardzo uważnie ponieważ sami uczestniczymy w wielu wydarzeniach cyrkowych. Widzimy, że poziom techniczny i ambicje artystyczne polskich cyrkowców rosną. Dlatego chcielibyśmy zaproponować warsztat skupiający się na technikach pomagających wzbogacić pokazy i prezentacje o treści.
Warsztaty teatralne dla artystów cyrkowych prowadzone są przez członków wrocławskiego Kolektywu KEJOS według autorskich metod wypracowanych przez wiele lat działalności grupy. Nastawione są na naukę technik teatralno performatywnych rozwijających potencjał artystyczny sztuki cyrkowej. Podczas warsztatów uczestnicy rozwiną swoje umiejętności sceniczne oraz zbadają możliwe przestrzenie wspólne między znanymi im już technikami cyrkowymi a dyscyplinami teatralnymi. W trakcie pracy będziemy skupiać się między innymi na takich aspektach jak:
- techniki teatru ruchu 
- działania grupowe (obecność sceniczna, )
- techniki muzyczne 
-techniki klaunady - wykorzystanie potencjału komicznego wynikającego z indywidualnych umiejętności i technik cyrkowych uczestników; poszukiwania charakterów postaci scenicznych
-techniki aktorskie w spektaklu cyrkowym,
-tworzenie etiud teatralno cyrkowych.
Zwieńczeniem warsztatów będzie Otwarta Scena Kejos, na której będą mogli wystąpić uczestnicy. 
Warsztaty są dla nas okazją do bliższego poznania się z artystami cyrkowymi także pod kątem ewentualnej przyszłej współpracy.
Zapraszamy wszystkich artystów cyrkowych dowolnych dziedzin, z doświadczeniem scenicznym, zarówno tych z większym dorobkiem jak i tych rozpoczynających swoją karierę.
Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres pro@kejos.org a w nim:
opisz dlaczego chciałbyś/chciałabyś wziąć udział w warsztatach
opisz swoje doświadczenie w pracy cyrkowej i teatralnej, czym się zajmujesz, z jakimi grupami współpracujesz, Twoje sukcesy itp. (może być CV, portfolio lub inna forma)
link do video z Twoim występem (lub kilka)
ewentualnie strona internetowa, fanpage itp.
lub przekonaj nas innym dowolnie wybranym sposobem :)

OTWARTA SCENA KEJOS

OTWARTA SCENA KEJOS to pokaz etiud  wykonywanych przez członków Kolektywu KEJOS oraz zaproszonych polskich artystów cyrkowych. Formuła Open Stage polega na udostępnieniu sceny artystom chcącym zaprezentować swoje etiudy cyrkowe przed wrocławską publicznością. Uczestnicy pokazu zostaną wybrani spośród dotychczasowych współpracowników Kolektywu KEJOS, uczestników dotychczasowych działań stowarzyszenia oraz środowiska wrocławskich miłośników sztuk cyrkowych. Pokaz jest częściowo reżyserowany przez artystycznie prowadzoną konferansjerkę, nadającą spójności całemu wydarzeniu. Scena Otwarta stanowi dla artystów okazję do prezentacji nowo powstałych numerów i etiud oraz uzyskanie informacji dotyczących ich recepcji przez publiczność. Dla odbiorców jest to okazja do poznania technik nowego cyrku.

OTWARTA PRZESTRZEŃ TRENINGOWA W NIEBIESKIM NAMIOCIE KEJOS
W każdą środę zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego treningu w Niebieskim Namiocie KEJOS. Każdy, kto ma ochotę pożonglować, poćwiczyć akrobacje w powietrzu albo po prostu się poruszać może skorzystać z naszej przestrzeni. Udostępniamy sprzęt żonglerskich, a także konstrukcję do podwieszeń akrobatycznych. Otwarta Przestrzeń Treningowa to nie tylko miejsce doskonalenia umiejętności, ale także spotkań i luźnej wymiany technik i doświadczeń między uczestnikami. To wy tworzycie OPT!

REKLAMA

To może Cię zainteresować