Protest kierowców ciężarówek na A4 odwołany! (AKTUALIZACJA)

Wojciech Klich | Utworzono: 22.12.2020, 18:39 | Zmodyfikowano: 23.12.2020, 11:45
A|A|A

fot. archiwum Radio RAM

11.30

Nie będzie protestu kierowców ciężarówek na autostradzie A4. Utrudnianie przejazdu między Legnicą a Wrocławiem zostało odwołane. Na autostradzie A4 miało się pojawić według pierwszych informacji najpierw 150, później 30 ciężarówek, które miały powoli jechać w kierunku Wrocławia. Ciężarówek na drodze jest nawet więcej, ale protestu nie ma:

Od rana w sprawie protestu spływały sprzeczne informacje. Według niektórych kolumna miała ruszyć 10 km/h od Jędrzychowic o 11., a według innych od 14. już od Krzyżowej, aż wreszcie protest został odwołany. Kierowcy ciężarówek chcieli zwrócić uwagę na złe traktowanie tej grupy zawodowej, brak wsparcia dla niej, także w takich sytuacjach jak w Wielkiej Brytanii, gdzie polscy kierowcy utknęli.

Po odwołaniu protestu mogą odetchnąć wszyscy inni. Ruch na A4 w kierunku Wrocławia staje się coraz większy, w kierunku granicy z Niemcami nadal jest spokojnie.

11:05

Protest został odwołany - poinformowała rzeczniczka wojewody Aleksandra Osman. 

11:00

Protest o 11. na pewno się nie zacznie. Na miejscu jest najwięcej policji i służb drogowych. Samych ciężarówek i kierowców na razie nie widać. Po 11. ma zostać podjęta decyzja czy droga w ogóle ma być blokowana. 

Na miejscu jest nasz reporter Piotr Słowiński:

9:45

Na protest nie zgodzili się niektórzy samorządowcy, do których organizatorzy protestu formalnie zgłosili się o pozwolenie. W związku z tym sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Legnicy, który jednak podtrzymał decyzję samorządów. Według informacji Radia Zet sprawa trafi do Sądu Apelacyjnego. W międzyczasie organizator zamierza przesunąć godzinę rozpoczęcia protestu z 11. na 14. i zmniejszyć liczbę samochodów do około 30.

18:30

Kierowcy samochodów ciężarowych mają zamiar przeprowadzić akcję protestacyjną na odcinku autostrady A4 od Jędrzychowic do Wrocławia. Ciężarówki mają poruszać się z prędkością 10 km/h, co w połączeniu ze wzmożonym ruchem ze względu na okres świąteczny z pewnością spowoduje wiele korków na autostradzie.

Urząd Wojewódzki wystosował apel, w którym prosi kierowców o wybieranie tras alternatywnych, w miarę możliwości. Jak czytamy w komunikacie warto też przed wyjazdem zatankować samochód do pełna oraz przygotować jedzenie i napoje na podróż.

Akcja protestacyjna związana jest ze znacznym pogorszeniem warunków pracy kierowców podczas pandemii koronawirusa. Manifestujący domagają się też stworzenia osobnej oferty pomocy dla tej gałęzi przemysłu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować