III Inspiracje-Interpretacje: Czesław Niemen

Radio RAM/PP | Utworzono: 02.12.2020, 12:20 | Zmodyfikowano: 02.12.2020, 12:20
A|A|A

fot. materiały prasowe

Pod papugami wisi lustro, w którym każdy ma
most z lampionami, promenadę do białego dnia...

Ilekroć zabrzmi głos Czesława Niemena, wielu z nas przed oczami stają znajome obrazy. Ciemne okalające szczupłą twarz włosy wymykające się spod kapelusza, prosta biała koszula, błysk w oku. Osobowość i magnetyzm na scenie wypełnionej elektronicznymi instrumentami. III Inspiracje-Interpretacje w Światowidzie przypomną piosenki tego charyzmatycznego i oryginalnego artysty, którego "Dziwny jest ten świat", nagrodzony na festiwalu w Opolu stał się nie tylko jednym z największych polskich przebojów lat 60, ale też utworem muzycznym wszech czasów.

Już dziś wyruszaj ze mną tam…

Do udziału w konkursie na interpretację piosenek z repertuaru Czesława Niemena zgłosiła się ponad trzydziestka młodych wokalistów z całej Polski. Organizatorzy na podstawie nadesłanych materiałów wybrali dwunastkę, która zaprezentuje się w konkursie. Zakwalifikowana młodzież to najczęściej studenci szkół artystycznych, osoby, które od lat szkolą głos na rozlicznych warsztatach, występują na imprezach muzycznych, częstokroć odnosząc sukcesy. Dla młodych artystów piosenka z mistrzowskiego kanonu zawsze pozostaje znakomitą szkołą warsztatu. Konkurs w ramach Inspiracji-Interpretacji wymaga jednak od uczestników własnych pomysłów wykonawczych repertuaru, który jest tematem festiwalu.

Festiwal planowany na pierwszy weekend grudnia obecne realia zmusiły do przeformatowania – organizatorzy podzielili organizację imprezy na dwie części. Warsztaty dla uczestników konkursu, które zwykle wypełniały dwa festiwalowe dni zostały rozłożone na grudniową pracę zdalną pomiędzy zespołem (Małgorzata Król-Sozańska/ warsztaty z technik mowy; Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek/ akompaniatorzy) a uczestnikami. Koncerty: konkursowy i finałowy odbędą się już w styczniu (16-17.01 2021), również w sieci jako transmisja online na FB i kanale YouTube ODT Światowid.

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Atmosferę festiwalu współtworzyć będą zaproszeni goście. Poznamy ich w prologu konkursowego koncertu, który rozpocznie się „Herbatką w oparach nostalgii” z udziałem przyjaciół artysty. Będzie to moment, by w oparach humoru i lekkiej melancholii posłuchać opowieści z życia Czesława Niemena, które usłyszeć dane było jedynie nielicznym! Podzielą się nimi dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke oraz muzyk Czesław „Mały” Bartkowski w rozmowie, którą poprowadzi Teresa Drozda od lat zajmująca się piosenką literacką w programach radiowych Jedynki i RDC.

Prezentacjom konkursowym przysłuchiwać się będą jurorzy w osobach koneserów i znawców piosenki literackiej, a są to: Teresa Drozda, Janusz Radek oraz Mariusz Kiljan. Jury rozdysponuje jako nagrody 7 tys. zł oraz wskaże osobę, która zdobędzie Grand Prix oraz statuetkę festiwalu.

Hej, baw się razem z nami!

W koncercie finałowym usłyszymy laureatów konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Czesława Niemena, a gościnnie, w recitalu „Jeszcze bliżej”, wystąpi Janusz Radek. Recital jest kameralną wersją „Opowieści Niemenem” – koncertu Janusza Radka złożonego z utworów śpiewanych kiedyś przez Czesława Niemena i w większości przez Niemena napisanych, o których sam wykonawca mówi: to historia naszej wspólnej, niezależnej wrażliwości, opowiedziana piosenkami. To historia o wspólnej zabawie i o miłości wyrażonej w sposób subtelny. To zarazem historia o postrzeganiu świata i o zainteresowaniu czymś więcej niż tylko sobą, o czerpaniu radości z bycia wśród ludzi.

Festiwalowe wydarzenia wzbogaci również wystawa karykatur autorstwa Tomasza Brody, prezentując galerię uczestniczących do tej pory w Inspiracjach-Interpretacjach postaci. Samego artystę-grafika także będzie można na festiwalu spotkać, a i podejrzeć, jak spod jego ręki powstają zabawne portrety kolejnych wykonawców oraz zaproszonych gości.

Więcej szczegółów TUTAJ

REKLAMA

To może Cię zainteresować