Medytować można na skraju drogi, patrząc na góry! [POSŁUCHAJ]

Anna Fluder | Utworzono: 24.11.2020, 08:48 | Zmodyfikowano: 24.11.2020, 08:48
A|A|A

Delhi fot. N.Budziszewska

Była ciekawa czy możliwe jest odnalezienie w Indiach jogina poza klasztorem buddyjskim, aśramem czy ośrodkiem hinduistycznym. By znaleźć odpowiedź na to pytanie wyruszyła w Himalaje. Nina Budziszewska i jej "Himalaje. W poszukiwaniu joginów" to nie tylko zapis podróży do Delhi, Chota Char Dham i trekingu przez najwyższe góry świata, nie tylko praktyczne podpowiedzi i sugestie dla planujących podróż do Indii, ale też objaśnienia mitów, wierzeń, symboli i praktyki w medytacji. Wraz z autorką zaglądamy do świątyń, przeżywamy lęk w autobusie sunącym nad przepaścią i wdychamy orientalne zapachy, ale nie zawsze przyjemne. Przede wszystkim jednak książka opowiada o jodze jako filozofii i sztuce życia.

Dr Nina Budziszewska — adiunkt w Zakładzie Filologii Indyjskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik studiów podyplomowych w zakresie jogi klasycznej na tej samej uczelni, członek Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, blogerka (www.ateliermysli.com).

Filozofia gór, filozofia życia.
Opowieść o dwóch podróżach w indyjskie Himalaje, gdzie biją źródła jogi - filozofii życia, którą praktykują dziś ludzie na całym świecie. Omijając ośrodki komercyjne, poruszając się publicznym transportem, rozmawiając z hinduistami i buddystami, autorka poznawała jogę w jej różnych aspektach: klasycznym wykładzie, tantrze i tybetańskich formach praktyki. Równocześnie z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące jogi poznawała Himalaje - i poczuła ich przekształcającą moc.

REKLAMA

To może Cię zainteresować