Muzeum Narodowe będzie prowadzone tylko przez resort kultury

el | Utworzono: 21.11.2020, 19:44 | Zmodyfikowano: 21.11.2020, 21:44
A|A|A

archiwum radioram.pl

- W 50. rocznicę nadania nazwy Muzeum Narodowego we Wrocławiu naszej instytucji, dzielimy się wspaniałą wiadomością: MNWr, współprowadzone dotychczas przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i MKiDN, od 2022 r. stanie się instytucją samodzielnie prowadzoną przez ministerstwo - czytamy w informacji opublikowanej w sobotę na stronie MNWr.

Jak wyjaśniono, "MKiDN oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie doszli do wniosku, że MNWr – ze względu na dotychczasowe osiągnięcia, wyjątkowo cenne zbiory – powinno zostać podniesione, podobnie jak np. Muzea Narodowe w Warszawie i w Krakowie, do rangi instytucji prowadzonej przez MKiDN".

Zwrócono uwagę, że 21 listopada 2020 r. "mija równo 50 lat od dnia, w którym Muzeum Śląskie we Wrocławiu uzyskało zaszczytny tytuł MNWr".

- To półwiecze to okres konsekwentnego rozwoju tej jakże ważnej dla kraju, regionu i miasta instytucji kulturalnej – ocenił dyrektor Piotr Oszczanowski, cytowany w informacji. - To czas, w którym powstały nowe jego oddziały (Panorama Racławicka i Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej), rozbudowana została o bezcenne dzieła sztuki jego kolekcja, odwiedziło ją kilkadziesiąt milionów gości i pracowało wiele tysięcy osób - wyjaśnił.

Na stronie MNWr przypomniano, że Muzeum powołane zostało w 1947 r. jako Muzeum Państwowe, a rok później otwarto je dla publiczności. W 1950 r. otrzymało nazwę Muzeum Śląskiego, a 21 listopada 1970 r. decyzją ówczesnego ministra kultury Lucjana Motyki podniesione zostało do rangi MNWr.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować